Aktualności

Harmonijne zmiany, inspirujące wspomnienia. Wspólny koncert i symboliczne przekazanie batuty w Filharmonii Bałtyckiej

George Tchitchinadze. Fot. Gela Megrelidze
George Tchitchinadze. Fot. Gela Megrelidze

Harmonijne zmiany, inspirujące wspomnienia – to koncert w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wyjątkowy program, w którym znajdą się utwory Beethovena, Mozarta i Czajkowskiego, poprowadzi dwóch dyrygentów. Ernst van Tiel symbolicznie przekaże batutę swojemu następcy – George'owi Tchitchinadze.

 

Rok 2017 jest dla Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czasem zmian na stanowisku dyrektora artystycznego orkiestry. Wspólnego koncertu dwóch dyrygentów będzie można posł uchać 17 marca 2017 r. o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

 

Ernst van Tiel

W 2012 r. został dyrektorem artystycznym orkiestry. Dostrzegł w gdańskich filharmonikach ogromny potencjał, który potrafił odpowiednio wykorzystać. W repertuarze PFB pojawiły się m.in. koncerty muzyki musicalowej i filmowej. Orkiestra wyszła także poza mury filharmonii, m.in. z koncertami promenadowymi, prezentując bardzo zróżnicowany repertuar.

 

George TchitchinadzeErnst van Tiel. Fot. L. Lewandowska

Nowy dyrektor artystyczny orkiestry rozpoczął karierę w 1998 r. jako dyrygent operowy, prowadząc koncert galowy podczas Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Współpracował z kilka polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz odbył wiele tras koncertowych.

– Z wielką przyjemnością wybiorę dla melomanów dzieła największych kompozytorów historii ludzkości, zaproszę najlepszych solistów i dyrygentów. Moim największym marzeniem jest podniesienie już wysokiego poziomu artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej do najwyższych standardów – tak mówi o swoich planach George Tchitchinadze. – Chciałbym, aby muzycy mogli zaprezentować swoje umiejętności zarówno w Gdańsku, jak i poza nim. Chciałbym także dotrzeć do uczniów i studentów, pacjentów szpitali, mieszkańców domów seniora i pracowników fabryk. Chciałbym, aby Orkiestra dotarła do wszystkich mieszkańców – także tych, którzy z różnych powodów nie mogą dotrzeć do przepięknej siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej – dodaje nowy dyrektor.

 

Harmonijne zmiany, inspirujące wspomnienia"

strona Filharmonii Bałtyckiej

view szablon artykułu