Aktualności

Harcerze grają z WOŚP!

Gdańscy harcerze z Hufca ZHP Wrzeszcz-Oliwa podczas 24. Finału WOŚP
Gdańscy harcerze z Hufca ZHP Wrzeszcz-Oliwa podczas 24. Finału WOŚP. Fot. mat. prasowe ZHP

Podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 15 stycznia 2017 r. w Gdańsku 49. Szczep z Hufca ZHP Wrzeszcz-Oliwa gra z WOŚP po raz 23., harcerze z Lęborka koordynują działalność wolontariuszy Orkiestry od początku, czyli po raz 25., a harcerze z Bytowa współorganizują sztab po raz trzeci. W województwie pomorskim harcerze aktywnie włączają się w pomoc dla noworodków i seniorów.

– Już po raz 23. jesteśmy Harcerskim Sztabem WOŚP zarejestrowanym w Gdańsku. Zaczynaliśmy w 1993 r. od kilku wolontariuszy. Z roku na rok liczba osób chcących grać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy rosła, dziś dochodzimy do 70 osób. Od kilku lat oprócz naszych zuchów, harcerek i harcerzy do sztabu zgłaszają się osoby spoza ZHP, kwestują z nami także rodzice i opiekunowie harcerzy. Datki zbieramy na ulicach Gdańska we Wrzeszczu, Brzeźnie, na Zaspie, Żabiance i w Sopocie – mówi Mariusz Dobrowolski, komendant 49. Szczepu Hufca ZHP Gdańsk Wrzeszcz-Oliwa, działającego przy Szkole Podstawowej nr 49 przy ul. Legionów.

Harcerstwo uczy umiejętności na całe życie, także – ratowania życia. Dzięki obowiązkowym kursom pomocy przedmedycznej drużynowych, a także zajęciom podczas zbiórek, zuchy i harcerze od najmłodszych lat wiedzą, co zrobić w razie wypadku i jak można pomóc do czasu przyjazdu karetki. Nabyte kompetencje wykorzystują w praktyce, jak np. Inspektorat Ratowniczy Chorągwi Gdańskiej ZHP, który zabezpiecza medycznie wiele imprez, także 25. finał WOŚP w Gdańsku na Targu Węglowym. W ich namiocie będzie można nauczyć się podstaw pierwszej pomocy czy poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Sztab w Bytowie, który współprowadzi Hufiec ZHP Bytów, przygotowuje się już od końca grudnia. Zaplanowano wiele wydarzeń i aktywności: I Bytowski Bieg i Marsz „Rozgrzej serce z WOŚP", seans filmowy „Przełęcz ocalonych", loterię fantową, tradycyjną aukcję, a na wieczór fireshow, występy muzyczne i pokaz wyczynowej jazdy na motorze.

– Będziemy chodzić z puszkami cały dzień, żeby pomóc w ratowaniu życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki dla seniorów. Będziemy działać zgodnie z myślą Baden Powella „... a wtedy możecie uczynić to, co jest głównym obowiązkiem skauta, mianowicie pomóc tym, co się znajdują w potrzebie, wszelkim sposobem, jaki jest w waszej mocy" – mówi Magdalena Szrywer z 5. Harcerskiej Drużyny Turystyczno-Ekologicznej „Zawieja" z Lęborka. 

Zobacz:

 

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości