Aktualności

Günter Grass nie żyje

$image_alt
Fot. Kosycarz Foto Press

Gdańsk i całe Pomorze pogrążyły się w żałobie po śmierci Güntera Grassa. W wieku 87 lat odszedł wybitny pisarz, którego twórczość była związana ze stolicą regionu.

Grass urodził się 16 października 1927 r. w Wolnym Mieście Gdańsku w rodzinie niemiecko-kaszubskiej. Mieszkał przy ulicy Lendziona 5 a, następnie Lelewela 13, gdzie spędził dzieciństwo i pierwsze lata młodości.

Po wojnie Grass zamieszkał w Niemczech Zachodnich, gdzie pracował jako pomocnik w gospodarstwie rolnym, górnik, robotnik w kamieniołomach czy perkusista w zespole jazzowym. Studiował także rzeźbę w Düsseldorfie i Berlinie Zachodnim.

Günter Grass był także autorem licznych grafik oraz ilustracji do własnych książek.

W 1956 r. na pewien czas osiedlił się w Paryżu, gdzie z powodzeniem próbował swych sił jako dramatopisarz i poeta. Poza granicami Niemiec był jednak znany głównie jako autor znakomitych powieści.

Zadebiutował jako powieściopisarz w 1959 r. utworem „Blaszany bębenek". W 1961 r. opublikował opowiadanie „Kot i mysz", w ironiczny sposób ukazujące karierę owładniętego kompleksem niższości bohatera. Dwa lata później ukazała się powieść „Psie lata", która zakończyła tzw. trylogię gdańską.

Jego sympatie polityczne kierowały się ku partii socjaldemokratycznej.  Znał osobiście Willy'ego Brandta i sam przygotowywał mu niektóre przemówienia. Dzięki barwnej osobowości przyciągał uwagę na wiecach podczas kampanii wyborczych.

W latach 1989-1990, wraz z upadkiem NRD i zburzeniem muru berlińskiego, kiedy Niemcy stanęły w obliczu gwałtownych przeobrażeń, ku oburzeniu wielu przyjaciół i kolegów Günter Grass sprzeciwił się szybkiemu zjednoczeniu Niemiec, a wydana w drugiej połowie lat 90. powieść „Szerokie pole", traktująca o tej problematyce, wywołała wiele kontrowersji.

W 1992 r. Grass założył Fundację im. Daniela Chodowieckiego z siedzibą w Akademii Sztuk w Berlinie, której celem  była  współpraca między artystami niemieckimi i polskimi. Od 1993 r. organizował Konkurs o nagrodę im. Daniela Chodowieckiego na polski rysunek i grafikę.

Rodzinny Gdańsk i Kaszuby, młodzieńcze doświadczenia z czasów nazizmu oraz sentyment do Polaków i Kaszubów były stałymi elementami prozy Güntera Grassa. Znajdowało to swoje odzwierciedlenie w takich powieściach, jak „Turbot", która opowiadała o proteście robotników w grudniu 1970 r., czy w „Szczurzycy" nawiązującej do narodzin „Solidarności" na Wybrzeżu.

W 1993 r. Rada Miasta Gdańska przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Gdańska.

Grass cieszył się powszechnym uznaniem i zajmował czołową pozycję wśród współczesnych pisarzy niemieckich. Dowodem na to było nadanie mu przez Senat Uniwersytetu Gdańskiego tytułu doktora honoris causa za wybitną twórczość literacką i wkład w dzieło polsko-niemieckiego pojednania.

Ukoronowanie jego działalności pisarskiej stanowiła Literacka Nagroda Nobla, którą uzyskał w 1999 r.

W 2002 r. na pl. Wybickiego w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz stanął poświęcony pisarzowi pomnik „Z Oskarkiem".

Pisarz wielokrotnie odwiedzał rodzinne miasto i kaszubskich krewnych, po raz ostatni uczynił to jesienią ubiegłego roku, przy okazji otwarcia wystawy „Kosmopolityczne tradycje Pomorza – Chodowiecki, Grass, Świeszewski, Targońska"

 Oprac. DK

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości