Aktualności

Grażyna Auguścik Orchestar – Inspired by Lutosławski

$image_alt
Grażyna Auguścik. Fot. materiały promocyjne WCK

Grażyna Auguścik i trzy zespoły porywają publiczność w rejony, w których spotykają się folk, jazz i muzyka poważna. Niezwykły koncert odbędzie się w sobotę, 6 czerwca 2015 r. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Wybitna wokalistka dowodzi trzema znakomitymi formacjami. Jednocześnie! Nowy projekt Grażyny Auguścik nosi tytuł „Orchestar – Inspired by Lutosławski". Materiał powstał na zamówienie Festiwalu im. Ludwika van Beethovena Elżbiety Pendereckiej i wykonany raz w roku 2013. Kilka dni później ekipa weszła do studia i nagrała płytę. Ukazała się nakładem wytwórni fonograficznej For Tune 18 listopada 2014.
Fuzje jazzu i muzyki ludowej to dzisiaj nic nowego, zwłaszcza w polskim jazzie, który twórczo czerpie z rodzimego folkloru (na przykład Zbigniew Namysłowski w swoich kujawiakach). Podobnie jak fuzje jazzu z muzyką poważną (z orkiestrą symfoniczną nagrywali artyści tak odmienni, jak Bill Evans i The Mahavishnu Orchestra). Wielcy kompozytorzy czerpią z folkloru, odkąd muzyka romantyczna zwróciła się w XIX wieku ku ludowym źródłom.
Nowy projekt Grażyny Auguścik scala jednak wszystkie trzy elementy: ludowy, jazzowy i poważny. A stało się to możliwe, ponieważ patronuje tej fuzji wymieniony w tytule płyty Witold Lutosławski. W projekcie występują trzy zespoły. Jazzowy fundament zapewnia wokalistce Trio Jana Smoczyńskiego, drugim zespołem jest ludowa kapela Janusz Prusinowski Trio, trzeci składnik tej wyjątkowej fuzji to Atom String Quartet w osławionym już składzie: Dawid Lubowicz – skrzypce, Mateusz Smoczyński – skrzypce, Michał Zaborski – altówka, Krzysztof Lenczowski – wiolonczela .
 

Grażyna Auguścik Orchestar – Inspired by Lutosławski. Fot. źródło: www.wck.org.pl
Grażyna Auguścik Orchestar – Inspired by Lutosławski
Fot. źródło: www.wck.org.pl

 

Grażyna Auguścik Orchestar – Inspired by Lutosławski
———————————————————————————————

Zobacz plakat

Bilety: 60 zł

Do nabycia:

 
Patronat honorowy marszałka województwa pomorskiego:
  • Wnioskodawca Fundacja Róbmy swoje dla kultury
  • Departament wskazany do realizacji: Departament Kultury (tel. 58 32 68 280)

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości