Aktualności

Grassomania ogarnie Gdańsk po raz szósty

$image_alt

Tegoroczna, szósta edycja Festiwalu Grassomania odbędzie się w 5 października 2014 r., siedzibie Gdańskiej Galerii Miejskiej noszącej imię noblisty oraz w jej okolicach – miejscach zabytkowej Starówki gdańskiej, bezpośrednio związanych z powieściami Güntera Grassa: „Blaszanym bębenkiem", „Turbotem" i „Wróżbami kumaka".

Podczas Festiwalu odbędą się trzy wydarzenia: odsłonięcie rzeźby „Turbot pochwycony" autorstwa Güntera Grassa, na które zaprasza Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz premiera gry komputerowej „Grassówka" i spotkanie autorskie z Norbertem Honszą poświęcone najnowszej biografii gdańskiego noblisty.
   
Spotkanie autorskie z Norbertem Honszą. Promocja książki „Günter Grass. Biografia"
Gdańska Galeria Güntera Grassa (4G), godzina 16.30
 
Günter Grass – Gdańszczanin, autor m.in. „Blaszanego Bębenka", laureat Literackiej Nagrody Nobla. Literat, który wzbudza skrajne emocje. Obecnie ukazuje się pierwsze na polskim rynku wydawniczym całościowe opracowanie życia i twórczości tego pisarza. „Günter Grass. Biografia" Norberta Honszy (Wydawnictwo Oskar) to opowieść o drodze, jaką przebył Grass, aby dokonać przewrotu w kulturze literackiej Niemiec i Europy. Od dzieciństwa w Gdańsku, przez powojenną tułaczkę, prace rzeźbiarskie  i występy w roli perkusisty, aż do wdarcia się szturmem na literackie salony. Honsza nie pomija również epizodu, który jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych w życiorysie pisarza, czyli służby w jednostce pancernej Waffen-SS. Autor, germanista i kulturoznawca, od lat zajmuje się postacią Grassa i jego twórczością – napisał m.in. „Güntera Grassa portret własny" i „Günter Grass – szaman literatury niemieckiej". Spotkanie poprowadzi dr Janusz Mossakowski.
 
Prezentacja gry komputerowej „Grassówka"
Grassówka to interaktywna edukacyjna gra komputerowa o starym Gdańsku, której scenariusz zainspirowany jest motywami historyczno-literackimi zaczerpniętymi z powieści Güntera Grassa. Główni bohaterowie: Blaszany bębenek, Turbot oraz Aleksandra Piątkowska i Alexander Reschke poprowadzą graczy przez trzy etapy gry do miejsc Gdańska dobrze znanych z powieści „Blaszany bębenek", „Turbot" i „Wróżby kumaka". Będą oni musieli pokonać rozmaite przeszkody, uniknąć zaskakujących pułapek i wykonać przeróżne zadania. Dodatkowo narratorzy będą komentować ich poczynania słowami cytowanymi z powieści Güntera Grassa. Gracze Grassówki zostaną także zaproszeni na wirtualny spacer do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, aby podziwiać kolekcję dzieł artysty.
 
Podczas prapremiery Grassówki w ramach 6. edycji Festiwalu Grassomania zapraszamy wszystkich chętnych do udziału we wspólnej grze w formie wielkoobrazowych projekcji na wybranych fasadach budynków gdańskiej Starówki:
 

  • Gdańska Galeria Güntera Grassa (4G), ul. Szeroka 37
  • Kamienica, róg ul. Piwnej i ul. Kołodziejskiej
  • Kamienica, róg ul. Straganiarskiej i ul. Grobli IV
  • Żuraw, Długie Pobrzeże

 
Będzie to jednorazowa, niepowtarzalna i wyjątkowa okazja, w której rzeczywistość wirtualna i literacka połączą się z otaczającym nas światem.
 
W przyszłości Grassówka będzie także dostępna on-line na stronie Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz na specjalnych stanowiskach multimedialnych w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.

Odsłonięcie rzeźby „Turbot pochwycony" autorstwa Güntera Grassa
Przedproże Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (4G), godzina 18.00

Rzeźba „Turbot pochwycony" poszerzy kolekcję dzieł Güntera Grassa będących w posiadaniu Gdańskiej Galerii Miejskiej. Obok rzeźb mniejszego formatu i grafik oraz rysunków, stanowiących stałą ekspozycję w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, 130 centymetrowa rzeźba z brązu będzie prezentowana na przedprożu galerii.

 

view szablon artykułu