Golonka po pomorsku

Uwagi:

Wieś Łąg leży w gminie Czersk na południu woj. Pomorskiego w regionie Borów Tucholskich. Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, również jeden z najczystszych terenów  leżący na Pomorzu. Kuchnia  borowiacka miesza się tu z kuchnią kociewską i kaszubską, nawzajem się przenikają i uzupełniają. Te trzy kuchnie charakteryzują  się podobnymi potrawami, czasami tylko nazwy są inne, dlatego  niektóre potrawy są znane na całym Pomorzu. Tereny Borów Tucholskich   to tereny , na których  przemysł nie jest zbyt rozwinięty, nie ma dużych zakładów przemysłowych, gleby nie są skażone a powietrze jest czyste . Na tych terenach dużo jest małych gospodarstw, hodujących niewielkie ilości różnych zwierząt gospodarskich. Zwierzęta te karmione są dobrej jakości paszami pochodzącym z własnego gospodarstwa. Trzoda chlewna karmiona tradycyjnymi metodami rosła wolniej, niż ta karmiona gotowymi paszami ale mięso od takich świń jest bardzo smaczne, a potrawy przygotowywane z tego mięsa ma ją wyjątkowy smak.

Barbara Smaglewska i Irmina Zahorska w książce „Potrawy staropolskie i regionalne" Warszawa 1985  w dziale poświeconym potrawom regionu pomorskiego podaje przepis na golonkę po Pomorsku str 75 …Golonkę  wyporcjować /pociąć na  porcje z kością/ ,oprószyć solą i kminkiem. Ułożyć ciasno w brytfannie , wstawić do piekarnika ,upiec. Pod koniec pieczenia dodać rozdrobnioną cebulę i pory, przyprawy, podlać wodą i dusić do miękkości. Pod koniec duszenia dodać koncentrat pomidorowy. Podawać z ziemniakami.

Również znana autorka książek kucharskich i znawca kuchni regionalnej  Hanna Szymanderska w książce „Kuchnia Polska potrawy regionalne" podaje przepis na Golonkę po Pomorsku.

Kuchnia borowiacka ma recepty na wiele smacznych potraw z mięsa wieprzowego. Golonka po Pomorsku  to jedna z takich potraw,  jest podawana  u Borowiaków jako danie świąteczne lub niedzielne. Potrawę tę przyrządza się jeszcze dzisiaj w wielu domach.Trudność: Prosty