Aktualności

Geriatria w Sopocie otwarta. Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy są już pierwsi pacjenci [ZDJĘCIA]

Otwarcie Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie. Fot. Aleksandra Chalińska
Otwarcie Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie. Fot. Aleksandra Chalińska

Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie to pierwszy w regionie ośrodek kompleksowej, zintegrowanej opieki nad starszymi pacjentami. Znajdują się w nim m.in. oddziały geriatryczny dzienny i stacjonarny, dzienny psychogeriatryczny, poradnia geriatryczna i pracownie diagnostyczne. Seniorzy otrzymają też pomoc w domach. Wartość inwestycji to ponad 31 mln zł.

 

Centrum jest częścią Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. To pierwszy tak wszechstronny ośrodek, który zapoczątkuje systemowe działania w zakresie opieki geriatrycznej osobom po 60. roku życia w województwie pomorskim. Uroczyste otwarcie centrum z udziałem m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszki Kapały-Sokalskiej odbyło się 29 listopada 2019 r.

 

Oddziały stacjonarne i pomoc ambulatoryjna

Centrum Opieki Geriatrycznej jest wysokospecjalistycznym ośrodkiem geriatryczno-rehabilitacyjnym. W centrum są Oddział Geriatryczny Stacjonarny (szpital z 42 łóżkami – 17 rehabilitacyjnych, a 25 geriatrycznych) oraz Oddziały Dzienne Psychogeriatryczny (pomoc psychiatryczna i psychologiczna) i Rehabilitacyjny. Pacjenci mogą na nim ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów, a także korzystać m.in. z magnetoterapii, zabiegów z wykorzystaniem ultradźwięków czy krioterapii. Znajdują się też Poradnie Geriatryczna (ambulatoryjna opieka geriatryczna) oraz Pracownie Tomografii Komputerowej i Rentgenodiagnostyki Ogólnej.

– Nasze społeczeństwo się starzeje i wymaga fachowej, wielokierunkowej pomocy medycznej. A opieka geriatryczna, w pobliżu miejsca zamieszkania, pozwoli lepiej i skuteczniej rozwiązywać problemy zdrowotne osób starszych – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Dzięki diagnozie, leczeniu i fachowej opiece w jednym miejscu, seniorzy dłużej pozostaną samodzielni i będą sprawniej funkcjonować w społeczeństwie. Dlatego też zdecydowaliśmy się na finansowanie tego centrum – dodał marszałek Struk.

 

Barbara Gierak-Pilarczyk, prezes szpitala, podkreślała, że inwestycja udała się m.in. dzięki ponad 20 mln zł, które pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Specjalne podziękowania złożyła na ręce marszałka Mieczysława Struka oraz Jana Szymańskiego, dyrektora Departamentu Programów Regionalnych UMWP.

W uroczystości otwarcia centrum w Sopocie udział wzięli samorządowcy, politycy, lekarze i pracownicy, mieszańcy Sopotu oraz pacjenci ośrodka. Obecni byli m.in. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Małgorzata Kidawa-Błońska, Bogdan Borusewicz, Piotr Adamowicz i Małgorzata Chmiel.

 

Teleopieka i szkolenia

Aby zapewnić całodobową opiekę nad osobami starszymi oraz wsparcie ich opiekunów i rodzin, przewiduje się stworzenie systemu teleopieki. Głównym jego założeniem jest

konsultacja telemedyczna dla lekarzy POZ. Będą też świadczenia z zakresu teleopieki dla osób starszych oraz współpraca z lokalnymi centrami opieki społecznej i pomocy rodzinie. Kompleksowa oferta Centrum Opieki Geriatrycznej obejmuje działania skierowane do rodzin pacjentów np. teleopieka dla rodzin, szkolenia rodzin, programy zdrowotne i profilaktyczne dla osób powyżej 60. r. ż.

W realizacji inwestycji chodzi też o wykorzystanie potencjału kadry geriatrów, rozwijając bazę szkoleniową dla lekarzy tej specjalności.

Fot. Aleksandra Chalińska

Sopot mekką seniorów

W Sopocie, w porównaniu z innymi miastami w województwie pomorskim i Polsce, mieszka najwięcej osób w podeszłym wieku. Osoby starsze stanowią ok. 25 proc. mieszkańców Trójmiasta oraz ok. 30 proc. Sopotu. Często seniorzy cierpią z powodu wielu schorzeń. Do tej pory pomocy medycznej szukali w Gdańsku i Gdyni, pomimo że nie było tam profesjonalnych oddziałów geriatrycznych. Zazwyczaj trafiali na internę. Teraz mogą już korzystać z pomocy na miejscu.

– Centrum Opieki Geriatrycznej jest odpowiedzią na potrzeby naszego społeczeństwa. Placówka zapewni kompleksową opiekę osobom starszym, cierpiącym wszakże często jednocześnie na wiele schorzeń. Centrum umożliwi srebrnym obywatelom łatwiejszy dostęp do geriatrii, psychogeriatrii i rehabilitacji oraz zapewni pacjentom możliwość przeprowadzenia odpowiednich badań medycznych na specjalistycznym sprzęcie – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Stawiamy więc na wszechstronną opiekę, popartą najwyższą jakością udzielanych świadczeń – dodała Kapała-Sokalska.

 

Trochę historii

Umowę z Sopotem na tę inwestycję podpisano w kwietniu 2017 r. Zobacz więcej: W Sopocie powstanie pierwsze na Pomorzu centrum opieki geriatrycznej.

Budowa obiektu przy ul 23. Marca 93 rozpoczęła się od symbolicznego wbicia łopaty we wrześniu 2017 r. Zobacz więcej: Piknik dla mieszkańców rozpoczął budowę Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie.

Rok później zawieszono wiechę. Zobacz więcej: Wiecha nad Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie.

Odbiór techniczny budynku został wykonany 31 października 2019 r. Od 12 listopada działa Dzienny Oddział Rehabilitacyjny, a od 18 listopada są przyjmowani pacjenci po zabiegach. To głównie osoby po wszczepieniu endoprotez. Jak mówiła na łamach „Gazety Wyborczej Trójmiasto" prezes spółki Barbara Gierak-Pilarczyk: „2 grudnia ruszamy z Poradnią Geriatryczną, a dalej od stycznia czekamy na rozstrzygnięcie kontraktów i dalsze poszerzenie oferty". 

Koszt inwestycji

Wartość projektu, czyli wybudowanie wraz z wyposażaniem w sprzęt medyczny i niemedyczny, to ponad 31 mln zł. Projekt sfinansowano ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (ponad 20 mln zł), Sopotu (prawie 11 mln zł), samorządu województwa pomorskiego (200 tys. zł) i Pomorskiego Centrum Reumatologicznego (40 tys. zł).

Do centrum geriatrii kupiono: tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rentgenowski, densytometr do badania gęstości kości, aparaty EKG i USG. Dla seniorów są też dostępne m.in. urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi.

 

Fot. Aleksandra Chalińska

view szablon artykułu