Aktualności

Gerhard Richter – najsławniejszy i najdroższy żyjący malarz. Jak wycieraczką stworzyć dzieła warte miliony euro?

Gerhard Richter przy pracy
Gerhard Richter. Fot. materiał prasowy organizatora

O artyście, mistrzu abstrakcji w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 18 kwietnia 2018 r. opowie dr hab. Krzysztof Wróblewski. Po prelekcji odbędzie się projekcja filmu Corinny Belz „Gerhard Richter – Painting". Wstęp – wolny.

 

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu artBiografie.

–  Czasami moje obrazy po prostu same robią to, co chcą – przyznaje Richter, dowodząc, że przypadek jest jedną z podstaw jego wyjątkowo ciekawego procesu twórczego.

 

Kreatywny artysta

Gerhard Richter niemiecki malarz, mistrz abstrakcji, ceniony za autokrytyczne spojrzenie i filozoficzne podejście do malarstwa. Od lat stosuje podobną metodę pracy. Jego obrazy to rezultat długiego i żmudnego procesu, podczas którego nie tyle je maluje, co konstruuje, nakładając kolor na płótno warstwa pod warstwie, podobnie jak kładzie się tynk na ścianę. Używa pędzla, ale zazwyczaj pracuje z dużą, drewnianą deską lub gigantyczną gumową wycieraczką, co pozwala pokrywać farbą duże płaszczyzny płótna.

Kreatywna wyobraźnia artysty, jego osobowość, a także szczególny typ wrażliwości na kolor i cień to cechy, które wyróżniają Richtera na tle innych współczesnych artystów, jak również sprawiają, że film rejestruje nie tylko wyjątkowy sposób pracy artysty, lecz również niezwykle ciekawy eksperyment twórczy.

Gerard Richter

Gerhard Richter. Fot. materiał prasowy organizatora


Ceny obrazów przekraczają na aukcjach kwotę 10 milionów euro


„Odrzutowiec" z 1963 r., sprzedany został w 2007 r. na aukcji w Christies w Nowym Jorku za 11,2 mln dolarów, a „Świeca", obraz namalowany w 1983 r., sprzedano w Sotheby's w Londynie za 10,5 mln euro. Reżyserka filmu – Corinna Belz przez miesiąc obserwuje pracę 79-letniego Richtera w jego dwóch studiach w Kolonii. Pokazuje Richtera nie tylko w zaciszu jego pracowni, lecz również w kontakcie ze współpracownikami i krytykami, z którymi dyskutuje na temat sztuki i kultury.

Krzysztof Wróblewski – dr hab., prof. PG, wykładowca w katedrze sztuk wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Zajmuje się malarstwem i fotografią, a od 1994 r. malarstwem monumentalnym w przestrzeni publicznej (m.in. prace na gdańskim Węźle Kliniczna i Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie). W latach 1995-2005 współtworzył galerię Koło w Gdańsku. Od 2000 r. realizuje projekt Obrzeża. Współpracuje z galerią Milano w Warszawie. Prace artysty znajdują się w zbiorach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in.: w Australii, Austrii, Holandii, Kanadzie, Niemczech i Szwajcarii.

artBiografie to cykl filmów dokumentalnych, który potrwa do czerwca 2018 r. Jest poświęconych artystom, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Twórcom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość. O tym, w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.

 

artBiografie –  Gerhard Richter oraz  projekcja filmu „Gerhard Richter – Painting", Niemcy, 2011, 97 min 

  • 18 kwietnia, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej 

 

art biografie_baner

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości