Aktualności

Gdyński Tydzień Walki z Cyberprzemocą

$image_alt
Fot. źródło: www.cyberprzemocgdynia.pl

Dynamiczny rozwój nowych mediów, mediów społecznościowych i Internetu niesie za sobą poważne niebezpieczeństwa. Jednym z nich jest cyberprzemoc. Do 20 października 2015 r. trwa Gdyński Tydzień Walki z Cyberprzemocą, zorganizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem In gremio i ośrodkiem psychologiczno-pedagogiczny Razem.

Do zagrożeń, jakimi poświęcony jest program, zaliczają się między innymi groźby, stalking, podszywanie się, utrata danych, kradzież, uzależnianie. - Sama cyberprzemoc z definicji jest to przemoc przy użyciu nowej technologii – mówi Paweł Brzeziński, dyrektor Ośrodka Psychologiczno-Pedagogicznego Razem. - My patrzymy na to szerzej. Oprócz tak zwanego hejtu, czy złośliwych komentarzy w sieci, bierzemy także pod uwagę na przykład możliwość zamawiania dopalaczy w Internecie, udostępnianie cudzych zdjęć. Jak pokazują nasze badania, młodzież bardzo przejmuje się tym, co inni mówią na ich temat, wiele żartów traktują na poważnie. Negatywne opinie prowadzą do obniżenia nastroju, a dalej stanów depresyjnych, w najgorszych przypadkach nawet samobójstw – dodaje Brzeziński.

Jednym z elementów programu jest konferencja dla dyrektorów, wicedyrektorów, psychologów i innych pracowników placówek edukacyjnych. Uruchomiona została też strona internetowa http://www.cyberprzemocgdynia.pl/. Informacje przekazywane są również za pomocą mediów społecznościowych, a oficjalny hashtag projektu to #StopCyberprzemocyWGdyni.

Gdyński Tydzień Walki z Cyberprzemocą - plakatDziała również anonimowa infolinia. Jednak nie jest to tradycyjnie linia telefoniczna. Kontakt możliwy jest za pomocą poczty e-mail. Specjaliści udzielający pomocy nie poproszą o żadne dane, jak imię, wiek czy płeć. Skupią się jedynie na problemie i jego rozwiązaniu. Aby uzyskać pomoc, należy pisać pod adres: infolinia@cyberprzemocgdynia.pl lub cyberprzemoc@razem.pl.

Od 14 do 23 października odbędą się bezpłatne dyżury psychologów i informatyków. Zgłoszenia przez formularz dostępny na stronie http://www.cyberprzemocgdynia.pl/. Spotkania odbędą się w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Uczniowie 10 wybranych gdyńskich szkół wzięli też udział w anonimowym badaniu. Wyniki są zatrważające – przyznają organizatorzy projektu i jako przykłąd podają, że 49 proc. dziewcząt w wieku gimnazjalnym przyznaje, że przynajmniej raz udostępniło w Internecie  swoje zdjęcia nago.

Oprac. AK

view szablon artykułu

Aktualności