Aktualności

Gdynia będzie miała kolejkę

$image_alt
Wagonik kolejki na szczyt Kamiennej Góry. Fot. źródło: www.gdynia.pl

W sobotę, 4 lipca 2015 r. o godz. 12.00 nastąpi oficjalne i uroczyste oddanie do użytku mieszkańcom i turystom najnowszej atrakcji Gdyni, czyli kolejki torowej, z placu Grunwaldzkiego na szczyt Kamiennej Góry. Tym samym Gdynia dołączy do takich miast jak Barcelona, Lizbona, San Francisco, Drezno, Lyon czy Zakopane, które takie kolejki również mają.

Punktualnie o godz. 12.00 prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wraz z mieszkańcami uruchomi pierwszy kurs kolejki torowej na szczyt Kamiennej Góry. Na tarasie górnym witać będzie pasażerów Orkiestra Promenadowa Pstrong.

Na zielonym skwerze, w który zamienił się plac Grunwaldzki,  przed muszlą koncertową  można będzie opalać się np. na rozstawionych leżakach, słuchać muzyki w wykonaniu zespołu Witulski Jazz Quintet, Centrum Nauki Experyment zaprosi dzieci do stanowiska z edukatorami oraz Panem Kulką, a Elefun do malowania buziek i skręcanych balonów;  PAM  poprowadzi warsztaty dla dzieci. Wystąpi zespół Gdynia Cherleaders, który zaprosi do ćwiczeń ruchowych, a zajęcia taneczne poprowadzi  instruktor zumby. Cafe Księgarnia Vademecum zaoferuje zabawę z książką. Nie zabraknie waty cukrowej i  popcornu.

Wydarzenie będzie więc okazją do radosnej zabawy w plenerze, którą poprowadzi znany i lubiany prezenter Michał Juszczakiewicz.

* * *

Choć trasa gdyńskiej kolejki jest stosunkowo krótka (dystans 96 m,  na wysokość 40 m od podstawy wzniesienia, pokonuje w ok. 2 minuty), to można się spodziewać, że korzystać z niej będzie wielu – zamiast wdrapywać się po schodach lub też  pokonywać ok. 1,5 km ulicami, by dotrzeć do górnego tarasu Kamiennej Góry, skąd rozpościera się piękna panorama na morze i miasto. Taki marsz to duży wysiłek, a nawet przeszkoda nie do pokonania, zwłaszcza dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodziców z małymi dziećmi w wózkach. A jazda estetyczną, przeszkloną gondolą,  to oprócz wygody  duża przyjemność dla każdego, kto się na taki rejs zdecyduje.

 Jednorazowo wagonik, w typowej dla gdyńskiej komunikacji stylistyce, który ma 960 kg udźwigu,  zabierze 12 pasażerów stojących lub 8 siedzących (krzesełka są podnoszone w razie potrzeby). Kolejka nie ma stacji pośrednich i zatrzymywać się będzie  na szczycie,  niedaleko krzyża i tarasu widokowego.

Wagonik kolejki dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, a kolejka jest w pełni monitorowana.  Obsługiwać ją będą sami pasażerowie przywołując ją i uruchamiając przyciskiem. Przejazd kolejką będzie bezpłatny.

Wraz z kolejką zostanie oddany do użytku, urządzony pod dawnym pl. Grunwaldzkim, dziś zielonym skwerem – podziemny parking na 180 samochodów. Płatny, lecz najtańszy w mieście: za pierwsze pół godziny opłata wyniesie 50 groszy, każda pełna godzina po 2,50 zł.

Wjazd i wyjazd na parking jest od strony ul. Wybickiego, przy dolnej stacji kolejki.

Parking czynny będzie od godz. 7.00 do ok.22.00, a kolejka od godz. 10.00 do 22.00.

Oprac. AK

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości