Aktualności

Gdańskie Dni Sąsiadów 2015

$image_alt
Fot. mat. prasowe GDS

Gdańskie Dni Sąsiadów to okazja do spotkania i poznania swoich sąsiadów i sąsiadek. Zabawa na świeżym powietrzu, spotkanie przy grillu czy święto ulicy – jest wiele sposobów, by wspólnie spędzić czas. Akcja trwać będzie od 29 maja do 30 czerwca 2015 r. i już można zarejestrować spotkanie w swojej dzielnicy.

Każdy, kto zarejestruje swoje spotkanie, otrzyma pakiet startowy pomocny w organizacji imprezy, a wysyłając relację ze spotkania (zawierającą krótki opis i zdjęcia), można wygrać nagrody – bony do hipermarketu ogrodowo-budowlanego. Pakiety można będzie odbierać od połowy maja w siedzibie IKM przy Długim Targu 39/40 w Gdańsku.

W 2014 roku spotkania w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów odbyły się 134 spotkania w 28 dzielnicach i 6 okolicznych gminach, a łącznie w wydarzeniach wzięło udział ponad 3 tys. osób. Była to rekordowa edycja pod względem liczby zarejestrowanych imprez – mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – komentuje Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

 Gdańskie Dni Sąsiadów 2014 na Przeróbce
 Fot. mat. prasowe GDS 

Najbardziej aktywną dzielnicą w roku 2014 był Wrzeszcz, gdzie odbyło się 16 spotkań.

W pakiecie startowym, który można będzie odbierać od połowy maja w Instytucie Kultury Miejskiej, znajdują się: papierowe kubki i serwetki, torby materiałowe, zmywalne tatuaże, kolorowa kreda, balony, smycze, naklejki – identyfikatory, girlandy, koszulki dla organizatorów, plakaty, zaproszenia, pocztówki i foldery „10 dobrych rad, by spotkanie było udane", a także nowość – maszynki do robienia baniek mydlanych i przypinki.

Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 r. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem – od 2004 r. święto obchodzone jest w całej Europie.

Do Gdańska idea sąsiedzkiego dotarła w 2006 r. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem Stara Oliwa. Instytut Kultury Miejskiej (wcześniej jako Gdańsk 2016), Urząd Miejski w Gdańsku oraz Fundacja Wspólnota Gdańska razem ze Strażą Miejską w Gdańsku organizują je w 2015 r. już po raz siódmy.

Spotkanie lub festyn można zarejestrować:

Więcej:

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości