Aktualności

Gdański Tydzień Wolontariatu

Ludzie stoją w kółku i mają wyciągnięte ręce, które się krzyżują
Fot. ©Depositphotos/Wavebreakmedia

Pomagać można na wiele sposobów. Jednym z nich jest wolontariat – bezpłatna i bezinteresowna praca na rzecz drugiego człowieka, często słabszego, niepełnosprawnego, chorego czy po prostu potrzebującego wsparcia. Wolontariat to także wychodzenie z inicjatywą, tworzenie nowych pomysłów i ich wdrażanie. Gdański Tydzień Wolontariatu, czyli wielkie święto wszystkich tych, którzy niosą pomoc rozpocznie się w poniedziałek, 5 grudnia i potrwa do 12 grudnia 2016 r.

 

Organizatorami wydarzenia są Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, miasto Gdańsk oraz gdańskie organizacje pozarządowe.

– Gdański Tydzień Wolontariatu to święto wszystkich gdańskich wolontariuszy. Chcielibyśmy pokazać różnorodność działań społecznych i aktywności wolontariuszy, którzy obecni są niemalże we wszystkich sferach życia społecznego – mówi Agnieszka Buczyńska, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Jednocześnie będzie to czas na edukację, poznanie organizacji pozarządowych i instytucji, ale również czas  na zabawę, integrację środowiska wolontariackiego i docenienie tych najbardziej aktywnych.

Tydzień wolontariatu rozpocznie się spotkaniem teoretyków i praktyków w obszarze wolontariatu podczas konferencji pt.„Masz Moc – inspirujemy i edukujemy", która odbędzie się w poniedziałek, 5 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (rejestracja on-line). Następnym punktem będzie impreza integracyjna dla aktywnych wolontariuszy w klubie Parlament (obowiązują zapisy). Podczas imprezy zostaną również wyłonieni zwycięzcy konkursu pt. „Ja w wolontariacie", czyli konkursu fotograficznego, dzięki któremu wolontariusze, którzy na co dzień, akcyjnie –  po szkole, po pracy – udzielają się na rzecz swojego środowiska i mogą pochwalić się swoimi działaniami. Tydzień zakonczy się Galą Wolontariatu, która odbędzie się w poniedziałek, 12 grudnia. Podczas niej zostaną wręczone statuetki dla najbardziej aktywnych wolontariuszy, koordynatorów, szkolnych klubów wolontariackich oraz firm zaangażowanych społecznie. W trakcie tygodnia mieszkańcy Gdańska będą mogli poznać różnorodne barwy wolontariatu, poprzez zaangażowanie się w grę miejską „Masz moc". Gra „Masz moc" to edukacja jak również ciekawa forma poznania działalności  gdańskich organizacji i instytucji, a przy okazji świetna zabawa.

Harmonogram działań:

  • konkursem „Aktywni w mieście", gali wręczenia nagród: 12 grudnia 2016 r.
  • impreza integracyjna dla wolontariuszy, 8 grudnia 2016 r., klub Parlament w Gdańsku
  • konkurs „Ja w wolontariacie" do 5 grudnia 2016 r.
  • gra miejska „Masz moc!" do 7 grudnia 2016 r.
  • konferencja „Masz Moc – inspirujemy i edukujemy", 5 grudnia 2016 r., Europejskie Centrum Solidarności

 

Gdański Tydzień Wolontariatu

  • 5-12 grudnia 2016 r.

Zobacz: Gdański Tydzień Wolontariatu

 

Gdański Tydzień Wolontariatu_plakat

view szablon artykułu