Aktualności

Gdański Orszak Trzech Króli

$image_alt

Orszak Trzech Króli już po raz piąty przemaszeruje ulicami Gdańska. W Święto Trzech Króli, 6 stycznia 2015 r. orszak przejdzie ulicami Głównego Miasta – od Kaplicy Królewskiej do Zielonej Bramy, zapraszając wszystkich do przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w Święcie Objawienia Pańskiego. Te największe uliczne jasełka odbędą się w prawie 200 miejscowościach świata.

Organizatorem orszaku w Gdańsku jest Stowarzyszenie SUM (Społeczny Urząd Miasta) wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER). Realizowany jest we współpracy z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli, której działania związane są z obchodami święta Objawienia Pańskiego. W 2014 roku w takiej formie święto to uczciło 187 miejscowości, zaś w orszakach udział wzięło ponad 700 tys. uczestników. Orszak jest wydarzeniem ze swej natury religijnym. Kierowany jest jednak nie tylko do katolików, ale do wszystkich chrześcijan, ludzi innych wyznań, a także osób niewierzących, ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodzinie.

Orszak Trzech Króli
Fot. Stowarzyszenie SUM Gdańsk

 

Przebieg orszaku:

1. Trzej Mędrcy ze Wschodu konno, w orszakowej oprawie, prowadzeni przez gwiazdę, zmierzają do stajenki. Towarzyszą im dzieci z gdańskich przedszkoli i szkół oraz mieszkańcy miasta. Przy żłóbku królowie i ich orszaki oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus i złożą dary. Tam też odbędzie się koncert kolęd.

2. Trasa i główne etapy V gdańskiego Orszaku Trzech Króli

trasa: początek ul. Piwna, przy wejściu głównym do Bazyliki Mariackiej, następnie przejście ulicami Głównego Miasta: Piwną, Tkacką, Długą, Długim Targiem do Zielonej Bramy.

Główne etapy trasy:

godz. 11.30 – rozpoczęcie orszaku przy wejściu głównym do Bazyliki Mariackiej

godz. 12.00 – modlitwa Anioł Pański przed Bazyliką

 • Zbrojownia (z wykorzystaniem budynku) – wizyta Trzech Króli u Heroda
 • okolice Ratusza Głównego Miasta – walka dobra ze złem (anioły i diabły)
 • Zielona Brama – pokłon Trzech Króli przed Świętą Rodziną (stajenka w pobliżu Zielonej Bramy) oraz czas przeznaczony dla mieszkańców na złożenie pokłonu Dzieciątku Jezus

3. Koncert kolęd kończący orszak – scena przed Zieloną Bramą, zakończenie ok. godz. 14.00 – śpiew kolęd poprowadzi Męskie Towarzystwo Śpiewacze Trąbki Wielkie.

Wydawanie koron i śpiewników odbędzie się na trasie. Ustawienie tzw. orszaku zorganizowanego – na ul. Piwnej i Chlebnickiej przodem do Wielkiej Zbrojowni w następującej kolejności:

 • gwiazda (czoło orszaku na ul. Piwnej na wysokości księgarni znajdującej się przy placyku przed wejściem do Bazyliki Mariackiej)
 • sztandar OTK duży,
 • królowie
 • halabardnicy
 • osoby niosące dary
 • sztandary (trzy kolory i flagi gdańskie)
 • dzieci – rycerze i damy dworu
 • samochód z nagłośnieniem
 • widzowie, mieszkańcy…

Po wspólnym odśpiewaniu kolęd, modlitwie Anioł Pański i krótkich wystąpieniach przedstawicieli kościoła i władz Gdańska, Orszak Trzech Króli wyruszy w drogę. Za zorganizowanym orszakiem pojedzie samochód z nagłośnieniem. Przed Zbrojownią, zamienioną na ten czas w Pałac Heroda, nastąpi spotkanie ze złym władcą. Następnie orszak skręci w ul. Tkacką i Długą. W okolicy Ratusza Głównego Miasta – walka aniołów i diabłów o sens i kierunek dalszej drogi. Walkę wygrają anioły.

————————————————————————————————————————————————

Kliknij i zobacz

V Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2015 r., wtorek, pocz. o godz. 11.30

trasa: Bazylika Mariacka – Zielona Brama

 

Wstęp – wstęp wolny

 

Więcej:

 

Opr. BMG

 

 

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności