Aktualności

Gdański Festiwal Muzyczny z Bachem i Haendlem

$image_alt
Autor: Dominika Gzowska

Festiwal jest imprezą cykliczna, ale indywidualne piętno programowe każdej kolejnej edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie lub postać artysty rezydenta. W tym roku będzie to dyrygent Daniel Reuss, a program uwzględnia 330. rocznice urodzin Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Gdański Festiwal Muzyczny potrwa od 10 do 17 kwietnia 2015 r.

W roku 2009 w roli artysty rezydenta wystąpiła kompozytorka Elżbieta Sikora, w roku 2010  wybitna pianistka, laureatka m.in. X Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina – Ewa  Pobłocka, w roku 2011  jedna z największych gwiazd w historii polskiej wokalistyki – Stefania Toczyska, w roku 2012 wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, a w 2013 jeden z najwybitniejszych muzyków polskich ostatnich dekad – Włodzimierz Nahorny. W roku ubiegłym Gdański Festiwal Muzyczny zaplanowano w szczególnym terminie, czasie Wielkiego Postu i miesiącu kanonizacji Jana Pawła II , któremu był dedykowany.

 

Gdański Festiwal Muzyczny

Z kolei program tegorocznej edycji uwzględnia 330. rocznice urodzin Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Głównym jego punktem będzie wykonanie monumentalnej Pasji wg. św. Mateusza Bacha z udziałem Cappelli Amsterdam i słynnej Orchestra of the Eighteenth Century.

Do grona międzynarodowej, blisko 100-osobowej grupy artystów dołączy chór chłopięcy z Gdańska – Pueri Cantores Olivenses. Całość poprowadzi Daniel Reuss, który również zgodził się przyjąć funkcję artysty rezydenta. Wieczór ten odbędzie się dokładnie w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. i z racji charakteru dzieła oraz jego wykonawców, będzie dedykowany ofiarom tragedii lotniczych.

Gdański Festiwal Muzyczny dzięki założeniom i eklektycznemu charakterowi nie pretenduje jednak do miana festiwalu muzyki dawnej, dlatego też będzie to jedyne wykonanie wykorzystujące instrumentarium z epoki. Pozostałe koncerty poświęcone muzyce barokowej mają udowodnić, że muzykę tego okresu można i powinno wykonywać się na instrumentach współczesnych. Można też przedstawiać ją w różnych, niekoniecznie klasycznych opracowaniach.

Kunst Der Fuge – to tytuł koncertu jednego z najlepszych europejskich kwartetów – Royal String Quartet, w programie którego obok fragmentów słynnego dzieła Bacha usłyszymy utwory znakomitego kompozytora polskiego Pawła Szymańskiego.

Bardzo interesująco zapowiadają się też koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego z solistami: pianistką Ragną Schirmer i organistą Romanem Peruckim, w programie którego znajdą się m.in. koncerty Bacha i Haendla, wieczór Poetic Jazz z udziałem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica oraz Carmina Ianicii, poemat muzyczny czerpiący z poezji XVI-wiecznego polskiego poety języka łacińskiego Klemensa Janickiego, połączony z muzyką współczesnego kompozytora Roberta Kanaana.

Festiwal zakończy Gala Wokalna z udziałem solistów Narodowej Opery Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, która będzie wyrazem muzycznej solidarności z Ukrainą. Poprowadzi ją słynny kompozytor i dyrygent, dyrektor artystyczny tej sceny – Mirosław Skoryk.

 

Gdański Festiwal Muzyczny
—————————————————————————————————————

  • 10-17 kwietnia 2015 r.
  • Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50)
  • Akademia Muzyczna (Gdańsk, ul. ul. Łąkowa 1-2)
  • Polska Filharmonia Bałtycka (Gdańsk, ul. Ołowianka 1)  
  • Kościół NMP Gwiazdy Morza (Sopot, ul. Kościuszki 19)
  • Studio Koncertowe Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna (Gdańsk, al. Grunwaldzka 18)

Więcej informacji i szczegółowy program na stronie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności