Aktualności

Gdańsk, Pomorze, Żmudź okiem historyka sztuki. Promocja książki „Budowanie nad Bałtykiem” w IKM

Małgorzata Omilanowska. Fot. Cimkidn
Małgorzata Omilanowska. Fot. Cimkidn

Co łączy budynek Politechniki Gdańskiej, krematorium we Wrzeszczu i łaźnię publiczną w Gdańsku? Odpowiedź poznasz podczas spotkania z prof. Małgorzatą Omilanowską, które odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej we czwartek, 19 kwietnia 2018 r. Poprowadzi je Grzegorz Piątka z Centrum Architektury. Wstęp jest wolny.

 

Od marca dostępna jest najnowsza publikacja prof. Małgorzaty Omilanowskiej  „Budowanie nad Bałtykiem. Studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi".

 

O wpływie niemieckich architektów

„Budowanie nad Bałtykiem" to publikacja poświęcona rozmaitym aspektom architektury wznoszonej w XIX i XX w. na Pomorzu i Żmudzi, a zwłaszcza w Gdańsku. Małgorzata Omilanowska pisze między innymi o fenomenie późnej defortyfikacji Gdańska w kontekście zmian zachodzących w urbanistyce miast europejskich w XIX w. Porusza też kwestie interpretacji neorenesansu niemieckiego wobec poszukiwań gdańskiej identyfikacji regionalnej i narodowej w dobie przynależności do cesarstwa niemieckiego. Opowiada też o wyborze stylu dla gmachu głównego Politechniki Gdańskiej, translokacji gotyckiego domu z ulicy Chlebnickiej, dziejach łaźni publicznych w Gdańsku i krematorium we Wrzeszczu, początkach tworzenia kąpielisk morskich nad Bałtykiem i architekturze uzdrowisk nadmorskich, a także działalności na Pomorzu niemieckich architektów – Waltera Gropiusa i Gottfrieda Boehma.

 

Małgorzata Omilanowska jest historykiem sztuki, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim i w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX w. Prowadzi badania z zakresu architektury Warszawy i Gdańska, a także budownictwa uzdrowiskowego, architektury inżynieryjnej i handlowej czy poszukiwania stylów narodowych i identyfikacji narodowej i regionalnej w architekturze krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Od stycznia 2012 r. była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 17 czerwca 2014 r. do listopada 2015 ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Jest autorką wielu książek, m.in.: „Kreacja-Konstrukcja-Rekonstrukcja. Studia z historii architektury XIX-XXI wieku" (2016), „Budowanie na obcej ziemi" (2016), „Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów" (2011), „Architekt Stefan Szyller" (2008), „Świątynie handlu. Warszawska architektura komercyjna doby wielkomiejskiej" (2004).

 

 „Budowanie nad Bałtykiem. Studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi" – spotkanie z prof. Małgorzatą Omilanowską

  • 19 kwietnia 2018 r., czwartek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • Długi Targ 39/40
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej

 

 Budowanie nad Bałtykiem _Okładka książki

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości