Aktualności

Gdańsk na szlaku Marka Kamińskiego

$image_alt
Fot. materiały prasowe

Marek Kamiński postawił już pierwsze kroki na szlaku Camino de Santiago. Swoją 100-dniową wyprawę rozpoczął w Kaliningradzie 16 marca 2015 r. W sobotę, 21 marca, dotarł do Gdańska, miasta, w którym się urodził. To tutaj otrzymał od Muzeum Archeologicznego kopie tradycyjnych plakietek, które nosili średniowieczni pielgrzymi. Polarnik zabierał je ze sobą do Hiszpanii.

W Kaliningradzie podróżnik wziął udział w dwóch spotkaniach z lokalną społecznością. Wygłosił wykład „Moje bieguny – jak niemożliwe staje się możliwe" na Bałtyckim Uniwersytecie Federalnym im. Immanuela Kanta oraz wziął udział w spotkaniu w parafii im. św. Wojciecha – Adalberta. 17 marca rozpoczął wędrówkę z Kaliningradu w stronę Santiago de Compostela.

W Gdańsku, 22 marca, Marek Kamiński w Piwnicach Romańskich Muzeum Archeologicznego w Gdańsku otrzymał specjalny podarunek od Ewy Trawickiej, dyrektor muzeum. Przekazała ona dwie kopie XV-wiecznych zapinek pielgrzymich, jedną związaną z Bazyliką Mariacką, drugą z katedry Santiago de Compostela. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku posiada ich bogaty i unikatowy w skali kraju zbiór, który jest owocem badań własnych na terenie Gdańska. Wciągu ostatnich blisko 20 lat pozyskano ponad 1000 tych zabytków.

Zjawisko pielgrzymowania, tak rozpowszechnione w średniowieczu, różnorodność i bogactwo wzornictwa plakietek, ich symbolika, to wszystko jest tematem podejmowanych w muzeum studiów. Niedawno muzeum prezentowało część z tych zbiorów, tzw. plakietki maryjne, na wystawie czasowej, wcześniej wydane zostało ich opracowanie przygotowane przez dr. Henryka Panera.

Wyprawa podjęta przez gdańskiego podróżnika nawiązuje do tradycji pielgrzymowania, przez co jest niezwykłą okazją, by zabytki odbyły, tak jak przed wiekami, podróż pątniczym szlakiem. Akcja ma na celu ponownie zwrócić uwagę na żywotność tradycji, chociażby sięgały one odległych wieków, i na przepiękne zabytki związane z kulturą pielgrzymkową.

Plakietki były ogromnie popularnym znakiem rozpoznawczym pątników, umieszczane w widocznym miejscu na ubraniu – najczęściej na kapeluszu, kołnierzu kaptura lub torbie podróżnej – otwierały drzwi gościnnych domów i ochraniały pielgrzymów w trakcie dalekiej i niebezpiecznej podróży.

Pielgrzymi, panel flamandzkiego ołtarza (detal), Mistrz z Frankfurtu, około 1490 r., Muzeum Historyczne, Frankfurt nad Menem
Pielgrzymi, panel flamandzkiego ołtarza (detal), Mistrz z Frankfurtu, około 1490 r., Muzeum Historyczne, Frankfurt nad Menem

Plakietki, które otrzyma Marek Kamiński. Fot. archiwum Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
Plakietki, które otrzyma Marek Kamiński.
Fot. archiwum Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Po spotkaniu w Piwnicach Romańskich Marek Kamiński powędrował do miejscowości Babi Dół, po drodze odwiedzając Żukowo.

Wędrówkę Marka Kamińskiego można obserwować tutaj.

 

Wyprawa Marka Kamińskiego Szlakiem św. Jakuba - banner

 

Więcej o pieszej podróży przeczytasz tutaj
 

Oprac. AK

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości