Aktualności

Gdańsk dzieli się dobrem. Są pierwsze szczegóły finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2020 roku

Konferencja prasowa odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl
Konferencja prasowa odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

Przyszłoroczny finał WOŚP odbędzie się 12 stycznia. Orkiestra będzie zbierała fundusze na sprzęt ratujący życie dzieci. Organizatorzy chcą także godnie upamiętnić tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. „Gdańsk dzieli się dobrem" to ostatnie słowa prezydenta, jakie wypowiedział przed atakiem nożownika podczas finału WOŚP w styczniu 2019 roku.

 

Wstępny program WOŚP w Gdańsku w 2020 roku przestawili podczas konferencji prasowej 13 listopada Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, oraz Agnieszka Buczyńska, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, organizatora gdańskiego finału WOŚP.

 

Ten finał będzie wyjątkowy

Finał WOŚP będzie poświęcony zdrowiu u życiu dzieci, a wolontariusze będą zbierać środki na zakup specjalistycznego sprzętu operacyjnego. Mają być to przede wszystkim urządzenia wykorzystywane w chirurgii ogólnej, kardiochirurgii i neurochirurgii.

 – Już teraz w Gdańsku zarejestrowanych jest siedem sztabów, ale na pewno będzie ich więcej, bo zgłoszenia przyjmowane są do 18 listopada – mówiła Agnieszka Buczyńska, prezes RCW. – Na ulice miasta wyjdzie ponad 1,2 tys. ochotników z puszkami. Do tej pory co roku finał nosił nazwę „Gdańsk dla orkiestry", ale ten rok będzie wyjątkowy. Uroczystości odbędą się pod nazwą „Gdańsk dzieli się dobrem" – tłumaczyła Buczyńska.

Atrakcją finału WOŚP będzie koncert, który zacznie się o godz. 16.00 i odbędzie się w innym miejscu nich dotychczas – w okolicach Europejskiego Centrum Solidarności. Dla Gdańszczan zagrają m.in. Voo Voo z gośćmi, Organek, Lipali, Audiofil, Sound and Grace, Varius Manx z Kasią Stankiewicz i Kombi.

 

Tablica Pawła Adamowicza przy Katowni

Przyszłoroczny finał WOŚP to także rocznica ataku na Pawła Adamowicza i jego śmierci. Władze miasta zaplanowały odsłonięcie tablicy pamiątkowej, mszę św. i kolędowanie w intencji prezydenta oraz promocję książki ze wspomnieniami. Kolędowanie odbędzie się już 11 stycznia o godz. 18.00 w ECS. Dwa dni później, 13 stycznia o godz. 17.30 w ECS premierę będzie miała książka, w której gdańszczanie, znający osobiście Pawła Adamowicza, ale i tacy, którzy nigdy nie mieli z nim osobistego kontaktu, opowiadają o tym, jak zmienił ich wydarzenia ze stycznia 2019 roku.

Jednak najważniejsze obchody zaplanowano na 13 stycznia. – Przygotowaliśmy te dni tak, aby w godny sposób uczcić pamięć o panu prezydencie – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – W poniedziałek, 13 stycznia o godz. 19.45 zapraszamy na spotkanie w ciszy w miejscu, w którym odsłonimy tablicę poświęconą Pawłowi Adamowiczowi. Już dziś trwają prace przygotowawcze przy Katowni przy Targu Węglowym. Tam właśnie stała scena podczas ostatniego finału WOŚP. Chcemy, by było to miejsce refleksji, byśmy mogli na chwilę przystanąć i zastanowić się nad przesłaniem i dziedzictwem pana prezydenta – zaznaczyła Dulkiewicz. W tym czasie w Gdańsku zabrzmią carillony, a tablica będzie specjalnie oświetlona.

Po odsłonięciu tablicy odbędzie się spotkanie przy grobie Pawła Adamowicza w bazylice Mariackiej, a następnego dnia o godz. 18.00 masz św. Natomiast 15 stycznia w ECS będzie można wziąć udział w specjalnej konferencji na temat mowy nienawiści.

view szablon artykułu