Aktualności

Modernizacja galeriii malarstwa w Klukach

$image_alt
Galeria w dawnej szkole w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Fot. mat. prasowe muzeum

Galeria w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach została zmodernizowana. To największa stała wystawa pomorskiego malarstwa plenerowego. Uroczyste otwarcie odbędzie się 31 sierpnia 2015 r.

Fenomen ogromnej popularności ruchu plenerowego na Pomorzu w latach 20. i 30. XX w. rozpoczął Max Pechstein, światowej sławy niemiecki ekspresjonista. To on był tym, który zainspirował kolejnych artystów, bardziej i mniej znanych, do szukania  natchnienia w plenerach Łeby, Rowów, Gardny i innych pomorskich wsi.

Około 80 obrazów ukazujących krajobraz kulturowy Pomorza w I połowie XX w. jest prezentowanych od 2013 r. w Galerii w Klukach. Są to dzieła takich malarzy jak Otto Priebe, Otto Kuske, Hans Winter, Johannes Sauer, Margaret Neuss-Stubbe, Hans Hartig, Rudolf Hardow.

Obecnie, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Galeria została zmodernizowana. Wykonane zostało nowe, profesjonalne oświetlenie, dzięki któremu obrazy są pięknie eksponowane i jednocześnie chronione przed szkodliwym działaniem słońca i nieodpowiedniego światła. Bardzo ważnym elementem zmian są dwa nowoczesne stanowiska multimedialne. Dzięki nim można poznać historię sztuki niemieckiej okresu pierwszych dekad XX w., zapoznać się z głównymi jej nurtami i przedstawicielami, a także obejrzeć filmy opowiadające o fenomenie malarskiego ruchu plenerowego i o poszczególnych malarzach.

Zmodernizowaną Galerię można nie tylko zwiedzać ale także wziąć udział w wykładzie, lekcji lub warsztatach skierowanych do wszystkich grup wiekowych. W ramach projektu modernizacji został również wydany folder reklamowy.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Galeria Pomorskiego Malarstwa Plenerowego
otwarcie po zmoderniyacji: 31 sierpnia 2015 r., poniedziałek, godz. 14
Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Kluki, budynek dawnej szkoły

Zobacz: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

 


Opr. BMG

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności