Aktualności

Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej

$image_alt
Stefan Tarara. Fot. C. Zalewska

Wielki Koncert Galowy z okazji wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej odbędzie się w czwartek, 23 kwietnia 2015 r., w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk po raz szesnasty wręczy statuetkę gryfa wybitnym artystom. Finałem wieczoru będzie koncert, podczas którego usłyszymy największe dzieła Jeana Sibeliusa.

Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi jej dyrektor artystyczny – Ernst van Tiel. Wieczór rozpocznie się od jedynego koncertu solowego w dorobku Sibeliusa, uznawanego przez krytyków za najpiękniejszy w literaturze: Koncertu skrzypcowego d-moll. W utworze tym Sibelius nie zapomniał umieścić w partii solowej żadnej, znanej w owych czasach, technicznej sztuczki. Trudność wykonania tego utworu dowodzi jego niewątpliwej urody. W pełnej krasie przedstawi go solista Stefan Tarara – skrzypek, który trzy lata temu zajął trzecie miejsce w poznańskim Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego, zaś w latach 2008 i 2010 został okrzyknięty Muzykiem Roku przez „Neue Musikzeitung". Ciekawostkę stanowi fakt, że artysta zagra na skrzypcach z roku 1860 (Jean Baptiste Vuillaume, Paryż), które pochodzą z prywatnej fundacji – PE Förderkreis Mannheim.

W repertuarze koncertu nie zabraknie „Valse triste" – utworu ilustracyjnego do dramatu A. Järnefelta Kuolema „Śmierć", który niespodziewanie zrobił karierę jako samoistny utwór koncertowy. Kompozycja ta została zaprezentowana po raz pierwszy publicznie 2 grudnia 1903 r. w Helsinkach, podczas prapremiery dramatu. I mimo, że powstała na marginesie imponującej twórczości symfonicznej Jeana Sibieliusa i była przeznaczona pierwotnie na skromną obsadę instrumentów smyczkowych, to po opracowaniu przez kompozytora na orkiestrę, trafiła do repertuaru koncertowego orkiestr na całym świecie.

Koncert zakończy II Symfonia D-dur op.43, skomponowana w 1902 roku. To pogodny utwór, mający swoje źródło w zachwycie urodą Italii, w której dzieło powstawało. Podniosły charakter części finałowej idealnie współgra z charakterem pomorskiej gali.

Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Fot. Paweł Klein
Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Fot. Paweł Klein

Pomorska Nagroda Artystyczna jest najważniejszą nagrodą samorządu województwa pomorskiego kierowaną do środowiska artystycznego. Honoruje najbardziej znaczące wydarzenia, jakie miały miejsce w roku poprzedzającym jej wręczenie.

Obecnie wręczane gryfy zaprojektowała Maria Teresa Kuczyńska.

 

Koncert Galowy z okazji wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej
——————————————————————————————————

Bilety: 10-50 zł

 

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności