Aktualności

Gala Nagrody im. Płażyńskiego

$image_alt
Fot. źródło: http://nagrodaplazynskiego.pl/

W Muzeum Emigracji w Gdyni, w sobotę, 20 czerwca 2015 r., odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dziennikarzom i mediom służącym Polonii.

Jury wybrało zwycięzców spośród kilkudziesięciu nominacji nadesłanych z kilkunastu krajów. W tym roku nagrody odbiorą:

  • w kategorii dziennikarz medium polonijnego – Dorota Krzywicka-Kaindel z miesięcznika „Polonika"; jest ona autorką cyklu publikacji w wydawanym w Austrii miesięczniku o zachowaniu przez emigrantów polskiej tożsamości przy jednoczesnej potrzebie otwierania się przez nich na nową kulturę ich nowej ojczyzny;
  • w kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne – Ewa Szkurłat-Adamska z Radia Kraków, nagrodzona za reportaże Krakowianka oraz Puste stepy. Pokazała w nich, jak powracający do ojczyzny Polacy z Ukrainy i Kazachstanu zderzają się z biurokratyczną niemożnością;
  • w kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na tematy Polski, Polonii i Polaków – Kasia Madera, brytyjska dziennikarka o polskich korzeniach, pracująca w BBC World; nagrodzono ją za regularne prezentowanie wartościowych materiałów o Polsce i Polakach w jednej z najważniejszych telewizji informacyjnych na świecie.
  • w kategorii redakcja medium polonijnego – redakcja „Kuriera Galicyjskiego" reprezentowana przez redaktora naczelnego Mirosława Rowickiego; nagrodę przyznano za odważną publicystykę dotyczącą polskiej tożsamości na Ukrainie oraz za wnikliwą analizę procesu tworzenia się państwowości ukraińskiej i aspiracji Ukraińców do budowania państwa opartego na europejskich wartościach.

Nagrodzeni otrzymają statuetki, dodatkowo w każdej z trzech kategorii dziennikarskich dziesięć tysięcy złotych.
W uroczystości udział wezmą marszałek Senatu, prezydenci Gdyni, Sopotu i Gdańska, marszałek województwa pomorskiego i rodzina patrona nagrody.
Organizatorzy proszą o przybycie najpóźniej na 15 minut przed rozpoczęciem uroczystości.
 

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego oraz Fundacji Pomorskiej. Patron nagrody był działaczem opozycji antykomunistycznej, pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim, marszałkiem Sejmu i wicemarszałkiem Senatu. Kierował też Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska". Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

 

Wręczenie Nagrody im. Macieja Płażyńskiego
——————————————————————————

  • 20 czerwca 2015 r.
  • godz. 12.00
  • Muzeum Emigracji w Gdyni
  • ul. Polska 1
  • Muzeum Emigracji

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności