Aktualności

Finał Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2016 w Sopocie

Zawody żaglowców
Fot. Robert Hajduk

W Sopocie, 13 i 14 sierpnia 2016 r. będą miały miejsce żeglarskie zmagania, które wyłonią pierwszego w dziejach polskiego żeglarstwa, klubowego mistrza Polski. Po udanym debiucie rozgrywek Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w roku 2015, Polski Związek Żeglarski postanowił nadać ligowej rywalizacji oficjalny tytuł mistrzowski.

Walka o zwycięstwo w IV, finałowej rundzie zapowiada się niezwykle emocjonująco, ponieważ w III rundzie doszło do kilku niespodzianek, przez co nastąpiło niemałe przetasowanie w klasyfikacji generalnej. W Gdyni wygrała załoga AZS Politechniki Gdańskiej pod wodzą Tymona Sadowskiego, a prowadzący do tej pory w lidze MBSW Rainmaker Giżycko zajął przedostatnie miejsce, przez co w generalnej klasyfikacji spadł na 4. pozycję. Przed finałowym startem na prowadzeniu znajduje się Amica JK Kamień Pomorski, a za nim ex aequo plasują się AZS Politechniki Gdańskiej i DTP PMT TŻR Szczecin. Zmagania w Sopocie zapowiadają się niezwykle ciekawie. Będzie można je oglądać w sobotę i niedzielę od godziny 10.00 na końcu sopockiego mola oraz z falochronu mariny.

Zwycięskie 3 kluby zakwalifikują się do międzynarodowych rozgrywek Sailing Champions League. Tegoroczny finał ligi światowej odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są Polish Match Tour (MT Partners) oraz GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

Finał Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2016 w Sopocie

 • 13 i 14 sierpnia 2016 r., sobota-niedziela, pocz. o godz. 10.00
 • molo w Sopocie
 • więcej: Liga Żeglarska

Klasyfikacja generalna przed regatami finałowymi:

 1. Amica JK Kamień Pomorski, 30
 2. SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej, 28
 3. DTP PMT TŻR Szczecin, 28
 4. MBSW Rainmaker Giżycko 27
 5. KŻ Sztorm Grupa Warszawa, 23
 6. Procad GKŻ Gdańsk, 21
 7. HRM Racing JKW Poznań, 21
 8. Yacht Club Sopot, 18
 9. Baltic Trans Yacht Club Rewa, 17
 10. Sailing Events MOS Iława, 17
 11. PŻKS Dżygit, 17
 12. YC Sztag AWF Katowice, 15
 13. Windward JKM Gryf Gdynia, 13

Polska Ekstraklasa Żeglarska to nowy projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Jego ideą jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych, znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca otrzyma tytuł Klubowy Mistrz Polski, a trzy najlepsze kluby wystartują w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie muszą inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. Żeglarze będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4-osobowe.

 

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości