Aktualności

Filharmonicy na tournée po Stanach Zjednoczonych

$image_alt
Orkiestra Symfoniczna PFB na koncercie w Aiken. Fot. P. Pożakowski

W oczekiwaniu na nowojorskie koncerty Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, które rozpoczną się już 9 lutego 2016 r., prezentujemy krótkie podsumowanie dotychczasowego przebiegu amerykańskiej trasy.

Po ciepło przyjętych koncertach w Alabamie i Karolinie Południowej, gdańscy filharmonicy wystąpili w salach koncertowych Virginii i Ohio. W repertuarze tych koncertów znalazły się zarówno dzieła polskiej, jak i światowej literatury muzycznej.

Wśród nich: Uwertura R. Wagnera do opery „Latający Holender", II Koncert Skrzypcowy H. Wieniawskiego, Suita Symfoniczna „Szeherezada" Rimskiego-Korsakowa, Uwertura – Fantazja do opery „Romeo i Julia" oraz I Koncert Fortepianowy P. Czajkowskiego.

Amerykańska publiczność wysłuchała także II Koncertu Fortepianowego Piano Concerto f-moll F. Chopina, Uwertury Egmont, Koncertu Skrzypcowego D-dur oraz V Symfonii Beethovena. Filharmonicy towarzyszą znakomitym, młodym solistom: Jarosławowi Nadrzyckiemu i Marcinowi Koziakowi.

Amerykańskim koncertom pomorskiej orkiestry często towarzyszą bisy, podczas których usłyszeć można m.in. uwielbiany przez publiczność na całym świecie „Marsz Radeckiego" czy patriotyczny, na wskroś amerykański marsz „Stars and Stripes Forever".

Recenzenci  i publiczność zgodnie podkreślają doskonałe prowadzenie zespołu przez I Dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Polskiej Orkiestry Symfonicznej – Massimiliano Caldiego oraz dobre porozumienie muzyków z Bogusławem Dawidowem, co przekłada się na znakomitą jakość, prezentowanych wykonań.

Po koncertach na słonecznej Florydzie, dziennikarz „Aiken Standard" napisał: „Kiedy duch Uwertury Egmont w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej unosił się nad publicznością zgromadzoną w Etherredge Center, w Aiken – zarówno słuchacze o wytrawnym, jak i mniej wyrobionym słuchu, cieszyli się z kulturalnego wydarzenia, jakiego mogli doświadczać. Mamy szczęście, że tego typu kulturalne wydarzenia są dla nas dostępne."

David C. McCormick po wykonaniu przez polski zespół „Szeherezady" Rimskiego-Korsakowa, które zostało nagrodzone przez publiczność entuzjastycznymi oklaskami, napisał dla „News-Press" (część sieci „USA Today"): „Fragmenty solowe (…) były spektakularne. Dyrygent prowadził artystów tak, aby wyrażali głębię emocji".

Dodaje przy tym, że amerykańska trasa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej stanowi wielką, także ekonomiczną wartość dla macierzystego dla orkiestry Gdańska.

Opinię taką zdają się podzielać również rodzime autorytety, związane ze światem kultury. Wśród nich dobrze znający amerykański rynek dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko- Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie oraz pierwszy gościnny dyrygent Signature Symphony Orchestra Tulsa OK (USA) – Piotr Sułkowski: „Wyjazd Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej do Stanów Zjednoczonych w mojej ocenie jest bardzo ważnym i wartościowym przedsięwzięciem. Obok promocji Polski oraz województwa pomorskiego to przede wszystkim promocja polskiej kultury i muzyki. Prezentacja polskich dzieł i świetnej orkiestry FB na wymagającym rynku amerykańskim, a także możliwość współpracy z jedną z najlepszych na świecie agencji CAMI to wielkie wyróżnienie i szansa na dalszą promocję naszej kultury.       

Mnóstwo artystów z całego świata bardzo interesuje się przyjazdem do Polski i możliwością wystąpienia w naszych salach koncertowych. Dlatego musimy się promować, także za granicą, by międzynarodowe agencje chciały przysyłać do nas swoich artystów w przyszłości, a nas zapraszać do siebie."

Maestro podkreśla, że cała trasa z pewnością przyniesie artystyczne korzyści zarówno instytucji, jak i regionowi, województwu pomorskiemu.

To zaledwie półmetek zaoceanicznego tournée. Przed gdańskimi muzykami są jeszcze koncerty w największych ośrodkach, takich, jak Nowy Jork, St. Luis czy Las Vegas.

 

Amerykańska trasa to ukoronowanie 70-letniej działalności Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, która w sezonie artystycznym 2015/2016 świętuje swój 70-jubileusz. W ramach tournée zaplanowano 43 koncerty, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w 18 stanach. W programie koncertów, które potrwają od 13 stycznia do 20 marca 2016 r., znajdą się m.in. flagowe dzieła muzyki polskiej: II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina oraz II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego. Zaprezentowane zostaną także jedne z najpiękniejszych dzieł europejskich twórców R. Wagnera, L. van Beethovena, P. Czajkowskiego oraz N. Rimskiego-Korsakova.

W tournée biorą udział wybitni artyści polskiej i zagranicznej sceny muzyki klasycznej, wśród których znajdzie się między innymi Jarosław Nadrzycki. Przy fortepianie zasiądzie Marcin Koziak – pianista wyróżniony w Konkursie Chopinowskim w 2010 r. W ramach trasy filharmonicy zagrają między innymi w  Waszyngtonie, Savannah, Portsmouth, Detroit, Las Vegas czy Nowym Jorku.

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Fot. Paweł Klein
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku
Fot. Paweł Klein

 

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
ul. Ołowianka 1
www.filharmonia.gda.pl
facebook.com/filharmonia
    

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

Instytucja kultury samorządu województwa pomorskiego

 

Oprac. AK

 

view szablon artykułu