Aktualności

Festiwal Kultur Świata Globaltica

$image_alt
Ajinai. Fot. mat. prasowe festiwalu

W Gdyni od 22 do 26 lipca 2015 r. odbędzie się 11. edycja Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Na scenie wystąpią muzycy z Kuby, Libanu, Serbii, Zimbabwe czy Wybrzeża Kości Słoniowej, nie zabraknie też reprezentacji polskiej sceny etno. Oprócz koncertów zaplanowano spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania literackie, warsztaty i masa zabaw dla najmłodszych.

Malikanw, fot. mat. prasowe festiwalu Globaltica Malikanw
Fot. mat. prasowe festiwalu Globaltica

Jak co roku zapowiada się podróż po całym świecie, zarówno tym tradycyjnym, jak i bardziej współczesnym. Na głównej scenie będzie można usłyszeć mieszankę tradycji z nowoczesnością, nieoczywiste fuzje muzyczne i ciekawe historie opowiadane muzyką. Jedna z nich dotyczy malijskiego zespołu Malikanw, który powstał w 2012 r. z inicjatywy Festival au Désert z Timbuktu po tym, jak władzę w tym mieście przejęli dżihadyści i nałożyli na nie islamistyczny reżim. Tym samym muzyczne wezwanie o pokój w Mali – Festival au Désert „na wygnaniu" odbędzie się w Polsce. Na twórczość grupy składają się inspiracje pochodzące z różnych rejonów Mali – od północy aż po głębokie południe – ukazując różnorodność kulturową tego zachodnio-afrykańskiego kraju.

Organizatorzy zdradzili, że od pewnego czasu planowali zapraszanie na Globalticę artystów, którzy łączą muzykę etniczną z jazzem. W tym roku udało się to za sprawą Libańczyka Rabiha Abou-Khalila, który wystąpi na specjalnym koncercie 26 lipca 2015 r. w Klubie Atlantic w Gdyni.

Na Globalticę wracają też zaprzyjaźnione z festiwalową publicznością rytmy kubańskie – tym razem uosobione przez Soneros De Verdad, którzy zabiorą w wyjątkową podróż do źródeł kubańskiej tradycji, ukazując przy tym współczesne oblicze tej bogatej sceny muzycznej. Aziz Sahmaoui & University of Gnawa (Maroko, Senegal) także zaprezentują fuzję rocka, w ich wykonaniu z jazzem, muzyką marokańską i tradycją Gnawa. Aziz Sahmaoui to jeden z bardziej utalentowanych artystów marokańskich – współzałożyciel legendarnej już grupy Orchestre National de Barbes.

Na kameralnym koncercie będzie można usłyszeć m.in.. Stellę Chiweshe, niezwykle ciekawą postać z Zimbabwe. To ona, jako pierwsza kobieta grająca na mbirze, zdobyła sławę i szacunek na muzycznej scenie swego kraju, dotąd zdominowanej przez mężczyzn.

Osman Martins & Samba De Candeia zaprezentują akustyczną muzykę inspirowaną klasyczną brazylijską sambą. Serbscy artyści z Shira U'tfila koncentrują się na sefardyjskiej muzyce Bałkanów, czerpiącej swoje inspiracje z różnorodności kultur Hiszpanii, Turcji, krajów arabskich i bałkańskich właśnie.

Janusz Prusinowski Kompania, fot. mat. prasowe festiwalu Globaltica Janusz Prusinowski Kompania
 Fot. mat. prasowe festiwalu Globaltica

Drugi kameralny koncert zagra mistrz gry na sitarze – Hindus Ustad Dharambir Singh. Ajinai – mieszkający w Chinach muzycy pochodzenia mongolskiego, na scenie połączą tradycje Azji z elementami współczesnego rocka. Wystąpi także rezydujący w Berlinie wielokulturowy skład Django Lassi. Polskę reprezentuje Janusz Prusinowski Kompania – uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji.

Nie zabraknie także wydarzeń towarzyszących. W ramach cyklu Cinema Globaltica zaprezentowane zostaną filmy „Timbuktu" oraz „He Last Song Before The War". Obrazy opowiadają o sytuacji na Mali po przejęciu władzy przez islamistyczny reżim.

W części literackiej „Pociąg do podróży" – spotkanie z autorami książek o tematyce społecznej i podróżniczej. Organizatorzy zaprosili Artura Orzecha, Andrzeja Muszyńskiego, Tamarę Tokaj i Monikę Utnik-Strugałę.

Jak co roku nie zabraknie warsztatów, m.in. pieśni sefardyjskich czy śpiewu gardłowego i mnóstwa aktywności dla dzieci.

 

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

XI Festiwal Kultur Świata Globaltica
22-26 lipca 2015 r., środa, niedziela
różne lokalizacje w Gdyni

Bilety na poszczególne wydarzenia dostępne na stronie festiwalu, w sieci TicketPro, InterTicket, w Empikach i w Gdynia Infobox.

Więcej:

 

 

 

 

 

 

 

 

Opr. BMG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności