Aktualności

Festiwal wolnego czasu – dynamicznie i na sportowo

$image_alt
Fot. Rafał Wasil

Kolejna odsłona Gdańskich Targów Turystycznych, a raczej ich nowego wcielenia, czyli Festiwalu Turystyki i Czasu Wolnego – za nami. Od 10 do 12 kwietnia 2015 r. w gdańskim AmberExpo odwiedzający sprawdzali, jak twórczo, aktywnie i przyjemnie spędzać czas wolny.

Niebanalna koncepcja, nowy pomysł, ciekawi partnerzy – tak w skrócie określić można propozycję targową na AmberExpo. Wraz z ożywczym wiosennym powiewem, tegoroczne targi turystyczne okazały się nie tylko sympatycznym sposobem na spędzenie weekendu, ale także przyniosły kilka refleksji związanych z kondycją i kierunkiem rozwoju branży turystycznej w regionie.

Już na pierwszy rzut oka zauważyć można ogólną tendencję do kategoryzacji oferty turystycznej. Sami organizatorzy targów narzucili jej temat, w tym roku królował sport, aktywność fizyczna, wypoczynek w plenerze. Do tego dostosowane zostały sektory na hali wystawowej oraz prezentowana tam oferta. Odwiedzający targi przechadzali się między otwartymi stanowiskami, na których można było próbować swoich sił w jeździe na rowerze, grze w piłkę siatkową, wiosłowaniu kajakiem czy wspinaczce na ściankę. Inspiracji do aktywnego wypoczynku nie brakowało.

Pobieżny nawet przegląd wystawców pokazał zaś, iż zdecydowana większości związana jest z naszym regionem. Lokalne podmioty, publiczne i prywatne, zauważyły sensowność prezentowania swojej oferty podczas miejskich wydarzeń tego typu. Dzięki temu odwiedzający mogli dowiedzieć się przede wszystkim, jak bogata jest oferta turystyczna w promieniu kilku lub kilkudziesięciu kilometrów od Trójmiasta. I choć oczywiście zawsze warto zajrzeć do Krakowa, odwiedzić województwo świętokrzyskie, czy wybrać się w dalszą podróż do Szwecji lub Kaliningradu, to po Festiwalu Wolnego Czasu nie można nie docenić różnorodnej oferty tutaj, na Pomorzu. A ta obfitowała w propozycje najważniejszych podmiotów i organizacji turystycznych, uzupełnieniem jej zaś były prywatne inicjatywy – od możliwości czarterowania łódek na Pętli Żuławskiej, przez trójmiejskie kluby kajakowe i żeglarskie, ofertę agroturystyczną, aż po kulturalną – w tym teatry, filharmonie oraz oczywiście gastronomiczną.

Wydarzenia branżowe tego typu są zawsze okazją do odświeżenia wiedzy o tym, co dzieje się w lokalnej turystyce u progu kolejnego sezonu turystycznego. Festiwal Wolnego Czasu udowodnił, że dzieje się wiele i dzieje się dla każdego. Pozytywną praktyką jest otwieranie się na indywidualnego turystę, a wraz z tym kierunkowanie oferty pod jego konkretne potrzeby. Stąd dostępne na targach pakiety komercyjne, możliwość wypróbowania sprzętu sportowego czy zweryfikowania informacji bezpośrednio u organizatora danej oferty. Mieszkańcy Trójmiasta i województwa coraz częściej stają się lokalnymi turystami, pragnącymi poznawać swój region. Cieszy wzrastająca wiedza o jego bogactwie oraz stale rosnąca liczba konkretnych ofert skierowanych właśnie do nich.

Prezentacja Regionalnego Programu Strategicznego Pomorska Podróż. Fot. Rafał Wasil
Prezentacja Regionalnego Programu Strategicznego Pomorska Podróż.
Fot. Rafał Wasil

Festiwal będzie miał również swoją kontynuację biznesową. Już dziś przedstawiciele branży turystycznej zapraszani są do udziału w jesiennym spotkaniu Incoming Poland. 26 i 27 października 2015 r. na terenie Amber Expo odbędą się warsztaty z zagranicznymi touroperatorami, na co dzień organizującymi turystykę przyjazdową do Polski. Będzie to doskonała okazja do zaprezentowania ofert w formule „business to business".

K. Lenczewska

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Aktualności