Aktualności

Festiwal Music Everywhere!

$image_alt
Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Fot. źródło: festiwal.musiceverywhere.pl

Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere! odbędzie się od 4 do 7 czerwca 2015 r. w Gdańsku. Jest to wydarzenie stworzone z myślą o nowoczesnych brzmieniach chórów i zespołów wokalnych oraz jako przestrzeń do spotkań tych, którzy swym śpiewem chcą łamać schematy i pokazywać muzyczne innowacje. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz prof. Maciej Sobczak, rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.

To druga edycja tego chóralnego święta, podczas którego dobra zabawa i pasja do wspólnego śpiewania łączą się z podejmowaniem wyzwań, jakie stawia wykonywanie współczesnej muzyki chóralnej. Jednym z celów festiwalu jest przełamywanie konwencji w powszechnym myśleniu o tego rodzaju muzyce: że musi być poważna, nudna i trudna w odbiorze. Tymczasem niesie ona niesamowitą energię, potrafi dostarczać autentycznej rozrywki, fascynować i zaskakiwać różnorodnością. Dlatego też podczas festiwalu, obok utworów klasycznych i współczesnych dzieł muzyki chóralnej, będzie można posłuchać wokalnych opracowań znanych przebojów pop czy też pieśni gospel.

Program wydarzenia obejmuje konkurs chórów, w którym udział weźmie 16 zespołów z całej Polski oraz liczne wydarzenia towarzyszące: koncerty, warsztaty i happeningi.

Zespół Solistów Lumen Vocale z Poznania. Fot. źródło: festiwal.musiceverywhere.pl
Zespół Solistów Lumen Vocale z Poznania
Fot. źródło: festiwal.musiceverywhere.pl

Przesłuchania konkursowe oraz galę finałową zaplanowano na 6 czerwca w Centrum św. Jana. Tego samego dnia – oprócz chóralnej rywalizacji – odbędzie się happening „Music Everywhere!", w ramach którego zespoły festiwalowe zaśpiewają dla mieszkańców i turystów na ulicach Gdańska. Ideą tej akcji jest pokazanie, że miejsce muzyki chóralnej znajduje się nie tylko na deskach opery, teatru czy sali koncertowej, lecz również w przestrzeni miasta, w tłumie, a sami gdańszczanie to ludzie wrażliwi i otwarci na muzykę w każdym jej wymiarze, pełni pozytywnej energii, pasji i chęci do dzielenia się nią z innymi.

Festiwal Music Everywhere! to nie tylko możliwość wzięcia udziału w ciekawych koncertach, lecz także okazja do spróbowania własnych sił w śpiewaniu w chórze. 7 czerwca w Dworku Artura przy ul. Dworcowej 9 odbędą się Warsztaty Gospel prowadzone przez Krzysztofa Majdę – utalentowanego gdańskiego wokalistę, instrumentalistę, kompozytora i aranżera (więcej szczegółów i zapisy na https://www.facebook.com/events/865806653491805/). Warsztaty organizowane są dla wszystkich, którzy lubią śpiewać, niezależnie od wieku, doświadczenia muzycznego czy znajomości nut. Bo muzyka chóralna może zabrzmieć wszędzie, gdziekolwiek zgromadzą się miłośnicy wspólnego muzykowania.

Zapowiada się rozśpiewany, długi czerwcowy weekend!

Ogólnopolski Festiwal Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere!

Organizatorzy:
Gdański Archipelag Kultury
Stowarzyszenie Music Everywhere!
Chór Sceny Muzycznej Gdańsk

Więcej informacji o festiwalu na:
www.facebook.com/musiceverywhere
festiwal.musiceverywhere.pl

Zobacz plakat wydarzenia

Patronat honorowy marszałka województwa pomorskiego

  • Wnioskodawca: Stowarzyszenie Music Everywhere!
  • Departament wskazany do realizacji: Departament Kultury (Tel. 58 32 68 280)

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności