Aktualności

Festiwal Kultur Świata – Okno na Świat

$image_alt
Aurelio Martinez, fot. mat. prasowe NCK na Facebooku

W Gdańsku od 17 do 19 lipca 2015 r. będzie miał miejsce IX Festiwal Kultur Świata Okno na Świat. To cykliczne (co dwa lata) wydarzenie kulturalne powołano, by promować hasła tolerancji, dialogu międzykulturowego, by szerzyć zainteresowanie innością i by tę inność oswajać. Festiwal postawił na zderzanie gatunków muzycznych i zaskakiwanie nimi, w różnych twórczych kombinacjach, na mieszanie tradycji z nowoczesnością.

Tegorocznym spotkanie odbywa się pod hasłem: Imigracja/Integracja. Festiwal stawia na artystyczne kooperacje, projekty międzynarodowe, artystów tworzących w innych krajach niż te, w których się urodzili. Publiczność ma okazję poznać twórców z różnorodnych kręgów kulturowych, artystów, którzy tworzą w krajach odległych od swoich ojczyzn albo też takich, dla których inspiracją są inne egzotyczne kultury. 

Wydarzenie nie jest kolejnym festiwalem muzyki etno, folk lub world music. O jego unikatowości świadczy fakt, iż muzyczny program jest zbudowany w oparciu o ideologię społeczną, która odzwierciedla hasło danej edycji. Muzyka prezentowana jest nie tylko od strony estetycznej, ale również jako narzędzie do walki społecznej, jako ważne medium w dialogu międzykulturowym.

Dziewiąta edycja festiwalu stawia w centrum uwagi aktualne tendencje i zjawiska muzyczne związane z zagadnieniem imigracji i odbędzie się pod hasłem „Imigracja/ Integracja". Wystąpią muzycy – przedstawiciele różnych narodów i grup etnicznych, zamieszkujących nie tylko Europę, którzy wywodzą się z różnych kontynentów, a których łączy wspólny status społeczny imigranta. Gwiazdą festiwalu będzie Aurelio Martinez, muzyk, wokalista, działacz społeczny i polityk pochodzący z Hondurasu, kultywujący muzyczną spuściznę grupy etnicznej Garifuna, pochodzącej z Ameryki Środkowej. Dodatkowo, zaprezentują się: młoda gwiazda KC Nwokoye, wychowany w Polsce, pochodzący z Nigerii wokalista i kompozytor grający r&b, jazz, pop i reggae; Ikenga Drummers – polsko- nigeryjski zespół łączący tradycyjną muzykę gospel z Afryki Zachodniej, z polską muzyką ludową czy Pad Brapad z Francji – zespół prezentujący muzykę romską i klezmerską w nowoczesnej odsłonie tzw. Urban Tzigan Music. Wyjątkowym wydarzeniem będzie występ młodego zespołu Songhoy Blues pochodzącego z Mali w Afryce Zachodniej, a tworzącego w Europie. Prezentuje on tzw. desert blues, połączony z elementami muzyki rockowej. Songhoy Blues do tej pory jeszcze nie gościł w Polsce, podobnie jak Pad Brapad. Polska publiczność będzie miała okazję do zapoznania się z ich debiutanckim albumem wydanym w kwietniu 2014 r. i będzie to premierowy koncert promujący ich płytę w Polsce.

Migracja, wędrówka, podróż to nie tylko obraz naszej rzeczywistości, nie tyko mieszanie się nacji i korzeni, ale również bardzo istotna tendencja w muzyce współczesnej – gatunki podróżują, mieszają się, tworzą czasoprzestrzeń, w której widzowie mogą swobodnie podróżować zmysłami.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

IX Festiwal Kultur Świata Okno na Świat
17-19 lipca 2015 r., piątek, sobota, niedziela

 • scena plenerowa na Targu Węglowym w Gdańsku
 • Centrum św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku
 • Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

Zobacz:

Bilety

Program

17 lipca 2015 r., piątek – scena plenerowa na Targu Węglowym

 • godz. 19.00 – Ifi Ude (Nigeria/Polska)
 • godz. 20.00 – Pad Brapad (Francja)
 • godz. 21.30 – Ikenga Drummers (Polska/ Nigeria)
 • godz. 22.30 – Aurelio (Honduras)
   

18 lipca 2015 – Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

 • godz. 19.00 – KC Nwokoye (Nigeria/Polska)
 • godz. 20.30 – Mamadou i Sama Yoon (Polska, Senegal)
   

19 lipca 2015 r., niedziela Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

 • godz. 19.00 – Songhoy Blues (Mali)

Wydarzenia towarzyszące 
Oprócz koncertów muzycznych, zaplanowano także warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy oraz pokazy filmowe. Część muzyczna festiwalu odbędzie się na Targu Węglowym i w zabytkowym Centrum św. Jana (unikatowym miejscu łączącym sacrum i profanum) www.centrumjana.pl

18 lipca 2015 - Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35, Sala Mieszczańska

 • godz. 12.00 – Romski pstryk – warsztaty fotografii otworkowej dla młodzieży oraz interpretacje fotograficzne wierszy pisarza romskiego Jana Mirgi
 • godz. 17.00 – Romski pstryk – wernisaż wystawy oraz rozmowa z autorami projektu
   

19 lipca 2015 - 

 • godz. 12.00 – Gdanski koMIKS kulturowy – warsztaty komiksowe, Ratusz Staromiejski w Gdańsku,  ul. Korzenna 33/35, Sala Mieszczańska
 • godz. 18.00 – Haiti – Królestwo malarstwa naiwnego – wernisaż wystawy, Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

Romski pstryk
Rzeźbiarka Małgorzata Mirga-Tas i fotograficzka Martushka Fromeast prowadzą projekt już od 8 lat. Ich wielkim marzeniem jest zmiana sposobu postrzegania Romów i kultury romskiej. Artystki przygotowują we współpracy ze społecznościami romskimi ilustracje do baśni i poezji pisanych przez pisarzy pochodzenia romskiego. Projekt był prezentowany w 2011 r. w Pawilonie Romskim Call the witness podczas 54. Międzynarodowego Biennale Sztuk w Wenecji.

 • Warsztaty fotografii otworkowej
  Wspólnie z prowadzącymi, uczestnicy warsztatów nauczą się, jak działa fotografia otworkowa. Przygotują własne camera obscura oraz scenografię do zdjęć, a następnie stworzą interpretacje fotograficzne wierszy Jana Mirgi, które wywołają w specjalnie przygotowanej ciemni. Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 10-16 lat.
 • Wernisaż wystawy
  W czasie gdy na pierwsze strony gazet trafił konflikt polsko-romski w Andrychowie, dwie artystki oraz grupa aktywistów pochodzenia romskiego wyruszyli na osiedla romskie w Małopolsce, by przygotować zdjęcia inne niż te pokazujące stereotypowy obraz biedy i wykluczenia. Wystawę można oglądać do 31 sierpnia 2015 r. w godz. 10.00-18.00

Gdański koMIKS kulturowy
Warsztaty komiksowe dla młodzieży i dorosłych, podczas których toczyć się będą rozmowy o wielokulturowym obliczu dzisiejszego Gdańska – czy w dzisiejszej przestrzeni widzimy ślady dawnej wielokulturowości? Czy jest ona częścią tożsamości miasta? Co wiemy o dzisiejszych mieszkańcach i mieszkankach Gdańska? Kim są? Skąd pochodzą? Warsztaty są skierowane do osób niemających wcześniejszego doświadczenia z komiksem, ale również do tych, którzy już trochę rysują. Zostaną poprowadzone przez rysowników Beatę Sosnowską i Jacka Frąsia. 

Haiti – królestwo malarstwa naiwnego
Co sprawia, że haitańska sztuka naiwna znana jest na całym świecie, a jej przykłady znajdują się w muzeach Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji? Znany francuski himalaista Andre Malraux stwierdził, że jest to jedyne w swoim rodzaju malarstwo magiczne XX w. W obrazach naiwistów miesza się świat demonów i ludzi, rytuały voodoo przenikają się z chrześcijańską liturgią i nie brak w nich wątków z życia codziennego, scen z targu, ulicy, pracy w polu czy uśmiechniętych kobiet. Z kolekcji Joanny Lambert i Gerarda Harrisa zostaną przedstawione obrazy i rzeźba w metalu utalentowanych artystów, takich jak: Saint Jean Saint Juste, Paul Lionel „Onel", Kean Exavier, Hevre Montreuil, Vixamar, Jonas Reginald, Jarome Kader, Serge Jolimeau, Paul Montes, Junior Garnier, Herld Vielle. Wystawę można oglądać do 31 sierpnia 2015 r. w godz. 10.00 - 18.00

Goście, artyści

Songhoy Blues (Mali) – zespół młodych artystów z Timbuktu w Mali, grających muzykę w stylu desert blues i punk. W 2013 r. w czasie zamieszek w Mali, podczas pobytu w Bamako, grupa otrzymała od muzyków z Africa Express propozycję wspólnej realizacji nagrania w klubie młodzieżowym Maison des Jeunes. Od tej pory grupa koncertuje w wielu krajach. Debiutancki album zespołu, „Music in Exile", którego producentem jest Nick Zinner (Yeah Yeah Yeahs), został wydany w lutym 2015 r. 

Pad Brapad (Francja) – grupę tworzy 6 muzyków wywodzących się z różnych gatunków muzycznych (od jazzu poprzez muzykę elektroniczną i klasyczną po indie rocka). Do brzmienia tradycyjnych instrumentów z kręgu muzyki cygańskiej (skrzypce, akordeon, altówka, kontrabas, perkusja) dodali rytm bębnów i dźwięk oldskulowego gramofonu.

Aurelio (Honduras) - muzyk, kompozytor, działacz społeczny i polityk pochodzący z karaibskiego wybrzeża Hondurasu. W swojej twórczości kultywuje spuściznę Garifuna, grupy etnicznej z Ameryki Środkowej, potomków Karibów, Arawaków i afrykańskich niewolników sprowadzonych na tamtejsze plantacje. Twórczość Aurelio łączy muzykę latynoską, karaibską oraz afrykańską. Jest pierwszym czarnoskórym członkiem Kongresu Narodowego Hondurasu. Współpracował m.in. z Orchestra Baobob z Senegalu i z Youssou N'Dour. 

Mamadou I Sama Yoon (Senegal/Polska) to polsko-afrykański projekt prowadzony przez Mamadou Diouf, muzyka i instrumentalistę pochodzącego z Senegalu i mieszkającego w Polsce. Śpiewa w ojczystym języku wolof, w którym Sama Yoon oznacza moja droga lub mój wybór. Nagrał wiele płyt, m.in. z zespołem Voo Voo, Tam Tam Project i Włodzimierzem Kiniorskim (African Snow, 1994). W zespole występują muzycy znani z zespołów: Daab, Hey, T.Love, Asunta, Kayah, Kapela ze Wsi Warszawa, Trebunie Tutki czy Budka Suflera.

Ikenga Drummers (Nigeria/Polska) – zespół założony w 1997 r. w Sopocie przez Lawrence'a Okey Ugwu, nigeryjskiego muzyka i kompozytora. Prezentuje afrykańską muzykę gospel w połączeniu z polską muzyka ludową oraz jazzem, funkiem czy afrobeatem. Grupa występowała na wielu festiwalach w kraju jak i za granicą. Ma na swoim koncie płytę „Lustereczko", nagraną w Studiu Radia Gdańsk z takimi muzykami, jak Zbigniew Namysłowski czy Leszek Możdżer. W tym roku ukaże się ich drugi album „Movement for the Future", z którego materiał zaprezentują na festiwalu.

KC Nwokoye (Nigeria/Polska) – nigeryjski wokalista, kompozytor oraz autor tekstów od kilku lat mieszkający w Polsce. Znany m.in. z programu „X-Factor". Łączy rhytm and blues, reggae, jazz oraz pop. Obecnie artysta promuje swój drugi album „Shine".

Ifi Ude (Nigeria/Polska) – niezależna polska artystka nigeryjskiego pochodzenia. Producentka muzyczna, autorka tekstów i muzyki, wokalistka. Nominowana do nagrody Fryderyk 2014 za debiut roku. Dzięki wsparciu fanów, wydała niezależnie debiutancką płytę „Ifi Ude". Szerokiej publiczności dała się poznać dzięki udziałowi w programie „Must be the music" oraz nagraniu covera popularnego szlagieru „Nie masz cwaniaka nad warszawiaka" z afrykańskimi muzykami. Występowała na Open'er Festival, Fjúzn Festival (Słowacja), Art Geni Festival (Gruzja), Ethno Jazz Festival, Festiwal Transkaukazja.
 

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości