Aktualności

Festiwal Jazz Jantar 2015 – edycja zimowa

$image_alt
Dominik Bukowski. Fot. Paweł Wyszomirski

Choć „jantarową" porą roku jest jesień, jednak na polskiej scenie jazzowej przez cały rok dzieje się tak wiele ciekawych rzeczy, że organizatorzy już w marcu chcą wykorzystać okazję do nadrobienia zaległości i zaprezentowania publiczności premierowych wykonań. Zimowa edycja festiwalu Jazz Jantar odbędzie się w dniach 12-15 i 20 marca 2015 r., oczywiście w gdańskim klubie Żak.

Festiwal Jazz Jantar od wielu lat – jak zawsze – pojawia się w jesiennym kalendarzu imprez. Tak będzie i w tym roku, koncerty zaplanowano w dniach 5-15 listopada 2015 r. Organizatorzy zapowiadają porządny maraton muzyczny. Marcowe spotkania to przedsmak tego, co nas czeka za 8 miesięcy.

Na początek premiery, projekty przygotowane na potrzeby festiwalu Jazz Jantar.

Trójmiejski muzyk Dominik Bukowski do współpracy przy swojej nowej płycie zaprosił Wacława Zimpla. Dla ich wspólnego projektu „Lignum Sonos", jak mówi Dominik: punktem wyjścia było brzmienie drzewa, bowiem wszystkie instrumenty jakich używamy w duecie, czyli klarnet, marimba, kalimba, khaen, są wykonane z drewna.

Drugą premierę na festiwal przygotował jeden z najlepszych polskich zespołów. RGG zaprosiło do współpracy fińskiego saksofonistę  Kari „Sonny" Heinilä. Na warsztat muzycy wzięli kompozycje Olivera Messiaena.

Nowy duet Rafał Gorzycki tworzy z gitarzystą Jonathanem Dobie. Gorzycki & Dobie zagrają materiał w płyty „Nothing", która ukaże się na przełomie lutego i marca.

Najnowszy projekt solowy Marcina Maseckiego poświęcony jest polskiej muzyce ludowej. Masecki zestawia dwa instrumenty, które oficjalnie są tym samym instrumentem – pianino akustyczne i cyfrowe. Różnica między nimi jest minimalna, a jednak jest.

W programie znalazły się również takie składy i nazwiska, jak: Jazzpospolita, Mariusz Bogdanowicz, Paweł Szpura, Mike Majkowski, Łukasz Rychlicki i inni.

Mariusz Bogdanowicz Quartet. Fot. materiały prasoweMariusz Bogdanowicz Quartet
Fot. materiały prasowe

Na finał zimowej odsłony festiwalu Jazz Jantar w Sali Suwnicowej klubu Żak na jedynym koncercie w Polsce pojawi się trio Vijaya Iyera. Vijay Iyer jest pianistą o rzadko spotykanym talencie. Trio zagra materiał ze swojej najnowszej płyty „Break Stuff", która wywołała poruszenie w świecie fanów jazzu i krytyków, przyznających wysokie noty.

Plakat festiwalu Jazz Jantar

 

Festiwal Jazz Jantar
——————————————————————

 

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa klubu Żak
codziennie w godz. 15.00-21.00
(w sob. i niedz. od godz.16.00).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl;
tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90, wew. 117

 

Oprac. AK

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości