Aktualności

Ferie na Pomorzu. Postać z minecraft, własny kapelusz, czy ręcznie zrobiona czekolada. Zajęcia i warsztaty dla dzieci

Warsztaty dla dzieci
Fot. rawpixel / unsplash.com

Zimowe ferie to nie tylko sanki, narty i łyżwy. W województwie pomorskim dzieci i młodzież mogą korzystać z bogatej oferty zajęć i warsztatów. Organizują je muzea, centra kultury, a nawet galerie i teatry. Dzięki nim dzieci nie tylko świetnie się bawią, ale także uczą nowych umiejętności.

 

Sprawdź, na jakie zajęcia warto zapisać dziecko.

 

Coś dla artystycznych dusz

W Wejherowie młode, twórcze dusze z pewnością znajdą coś dla siebie. W Wejherowskim Centrum Kultury nauczą sią m.in. własnoręcznie robić lalki, szyć patchworki, szydełkować, wyrabiać mydło oraz tworzyć naczynia z ceramiki. Cykl zajęć kosztuje jedynie 15 zł, ale trzeba wcześniej się zapisać się.

Z kolei w Słupsku dzieci będą tworzyły biżuterię, poznają sztukę batiku oraz będą mogły spróbować swoich sił w grze na perkusji i śpiewie. Wspólne granie i śpiewanie zakończy się koncertem. Zajęcia organizowane przez Słupski Ośrodek Kultury są bezpłatne, jednak obowiązują zapisy. Specjalnie dla uczniów darmowe zajęcia artystyczne przygotowała też Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej. Będzie można zrobić własny kapelusz, figurkę z masy solnej oraz animację. Warsztaty będą odbywały się w Słupsku i w Ustce.

W Kwidzyńskim Centrum Kultury przez całe ferie dzieci i młodzież będą tworzyły artystyczne mydełka, animacje. Mogą też uczyć się grać na gitarze i śpiewać. Większość zajęć jest bezpłatna i nie obowiązują zapisy. Zajęcia plastyczne, taneczne, a nawet baletowe dla dzieci przygotowało też Starogardzkie Centrum Kultury. Z kolei podczas ferii zimowych  w Sztumskim Centrum Kultury dzieci będą przygotowywały stroje, a następnie pokaz mody. Będą liczne zajęcia wokalne, nauka gry na gitarze oraz zabawa karnawałowa.

W ferie będzie też niepowtarzalna okazja, by nauczyć się mówić w języku kaszubskim, poznać tradycyjne instrumenty oraz wypróbować malarstwa na szkle. To wszystko w Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich. Sztukę ludową, dawną architekturę oraz zabawy sprzed wieków przybliży najmłodszym podczas ferii także Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie.

Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku nauczy dzieci tajników dobrych manier sprzed wieków, zasad higieny i mody na dawnych balach. Będzie też muzealna cukiernia artystyczna. Na zajęcia obowiązują zapisy. Bogatą ofertę za miłośników archeologii i historii o dawnych Słowianach przygotowało też na zimowe ferie Muzeum Archeologiczne Grodzisko w Sopocie.

 

Może do teatru?

Zimowe ferie w Pomorskiem warto rozpocząć specjalnym koncertem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. W sobotę 10 lutego 2019 r. dzieci usłyszą znane i lubiane piosenki z najpopularniejszych produkcji Disneya, m.in. z „Małej Syrenki", „Zwierzogrodu", „Krainy lodu" czy „Vaiany".

Specjalne zwiedzanie teatru w ferie przygotował Teatr Wybrzeże. Na trasie do zobaczenia m.in. widownia, scena, kulisy oraz pracownie teatralne. Zwiedzać mogą zarówno przedszkolaki, starsze dzieci, a nawet dorośli. Trzeba jednak wcześniej zgłosić chęć udziału. Dobrze bawić się będą także uczestnicy zajęć w Operze Bałtyckiej. Wymyślą własnego superbohatera z operowymi mocami, podszkolą swój śpiew i umiejętności aktorskie.

 

Mistrzowie konstrukcji

Gdański Instytut Kultury Miejskiej przygotował dwa cykle zajęć, podczas których dzieci i młodzież zbudują Gdańsk w miniaturze i ekologiczne makiety budynków. Młodzi konstruktorzy będą projektować budynki, nowe szyldy, ale też eko oświetlenie i ogrody. Natomiast w Muzeum Narodowym w Gdańsku uczniowie będą mogli zbudować własny aparat typu camera obscura i okulary stereoskopowe. Na wyjątkowe zajęcia fotograficzne zaprasza Gdańska Galeria Fotografii.

Maluchy będą też mogły podszkolić umiejętności programowania z Ozobotem. Czym jest Ozobot? To mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Takie atrakcje czekają na dzieci w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim. Specjalne warsztaty minecraft dla dzieci powyżej 7 lat proponuje Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Uczestnicy warsztatów minecraft podczas pięciu spotkań odbędą podróż do Rosji, ale realizowane będą też dodatkowe qesty.

Dzieci i młodzież w ferie będą też mogły wymyślić własne gry planszowe. Jak to zrobić dowiedzą się na zajęciach w Filharmonii Kaszubskiej.

 

Młodzi naukowcy

Bogatą ofertę na ferie ma Hevelianum w Gdańsku, które proponuje warsztaty dla dzieci zainteresowanych nauką. Dzieci będą mogły zrobić własny śnieg, czekoladę, zaprzyjaźnić się z robotami i poznać eksperta od psich zaprzęgów.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni na czas ferii zimowych zmieni się w inteligentną przestrzeń dla twórców, warsztat konstruktorski dla małych i dużych artystów oraz inżynierów. Będą zajęcia konstruktorskie, tajniki fizyki oraz wykłady z historii nauki. Na część warsztatów trzeba się zapisać, a niektóre aktywności dostępne są w ramach biletu wejścia na wystawę.

 

Nadal nie jesteś zdecydowany? Przejrzyj też oferty zajęć i warsztatów, które proponują biblioteki, lokalne domy kultury czy kluby sąsiedzkie. To często projekcje filmów, gry planszowe czy zajęcia taneczne i muzyczne. Ferie w Pomorskiem mogą być wyjątkowo kreatywne i ciekawe!

view szablon artykułu