Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1b89abad-ed9d-45d1-933c-b3038e0b33da.jpg Fefernuski czy leberka? Przysmaki kuchni regionalnej podczas  XI Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego

Fefernuski czy leberka? Przysmaki kuchni regionalnej podczas XI Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego

Amoniaczki – ciasteczka na niedzielę

Specjały wytwarzane według tradycyjnych receptur – kiszka kaszubska, polewka z ryb po kaszubsku, ruchanki czy soki – to wyroby, które będzie można skosztować podczas Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego.

 

Wydarzenie odbędzie się przy katedrze oliwskiej w niedzielę, 11 czerwca 2017 r.

 

175 produktów tradycyjnych

Przy katedrze oliwskiej będzie 20 stoisk z tradycyjnie produkowaną żywnością. W godz. 9.00-17.00 swoje wyroby zaprezentują lokalni wytwórcy, stowarzyszenia, spółdzielnie i koła gospodyń wiejskich. Będzie okazja do spróbowania specjałów z listy produktów tradycyjnych, na której jest 175. pomorskich wyrobów spożywczych. Daje to naszemu regionowi czwarte miejsce w Polsce. O godz. 10.00 rozpocznie się msza święta w intencji wszystkich ludzi zajmujących się rolnictwem i produkcją żywności.

 

Słodko, słono i ekologicznie, czyli smacznie i zdrowo

Panie z kół gospodyń wiejskich przygotują m.in.: kiszkę kaszubską, kotlety, polewkę z ryb i ruchanki, czyli placuszki z ciasta chlebowego lub drożdżowego. Będzie można kupić domowe konfitury, dżemy i soki, a także syropy z mniszka lekarskiego i z pędów sosny. Na stoiskach będzie można spróbować wędzoną sielawę nazywaną przez Kaszubów morynką lub morënką, tradycyjnego śledzia po kaszubsku, czyli hylynga opiekanego z cebulą i pasztetu z pomuchla (dorsza) po kaszubsku. Dla smakoszy dań mięsnych swojskie wyroby przygotują rzeźnia i masarnia Jan Sychta z Miechucina oraz Zakład Przetwórstwa Mięsnego Andrzeja Kąkola. Oprócz czarnego salcesonu  (blutka), boczku wieprzowego wędzonego i kaszanki po kaszubsku, będzie wątrobianka  (leberka) i szynka wieprzowa wędzona. Nie zabraknie, uprawianych na Pojezierzu Kaszubskim od stu lat, truskawek posiadających unijny znak żywności wysokiej jakości Chronione Oznaczenie Geograficzne.  Stowarzyszenie Kobiet Zgorzałego przygotuje z truskawek konfitury i kompoty. Na deser będą też amoniaczki – ciasteczka na niedzielę, kaszubski sernik z ziemniakami, rogaliki z wiśniami, wafle gdańskie. Panie upieką sznëki z glancã (drożdżówka lukrowana) czy pùlwerkùcha (ciasto proszkowe). Gospodynie z  Kociewia przywiozą: fefernuski, grochowinki i bómbómy z dekla.
 

Bursztynowy Laur Marszałka

Podczas Święta Produktu Tradycyjnego przy Pałacu Opatów, w godz. 11.00-16.00, zostanie przeprowadzony konkurs kulinarny o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki”. Celem konkursu jest nie tylko przybliżenie tradycji kulinarnych Pomorza, ale także poszukiwanie potraw i produktów, które mają związek z naszym regionem i mogą zostać wpisane na listę produktów tradycyjnych.

Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach:

  • potrawa – wyłącznie dla restauratorów prowadzących całoroczną działalność gastronomiczną
  • produkt – dla producentów tradycyjnych i lokalnych produktów żywnościowych.

 

Organizatorem XI Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

 

Pasek ze znakami (od lewej): Unia Europejska, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i stanowi realizację Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dla Województwa Pomorskiego na lata 2016-2017.

 

XI Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego

  • 11 czerwca 2017 r., niedziela, godz. 9.00-17.00
  • plac wokół katedry oliwskiej
  • ul. bp. E. Nowickiego
  • Gdańsk

 

Święto produktu tradycyjnego_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.