Aktualności

Fajans pomorski w XVIII w.

$image_alt
Fot. mat. prasowe Muzeum Narodowego w Gdańsku

W Muzeum Narodowym w Gdańsku, 17 listopada 2015 r. odbędzie się wernisaż wystawy „Fajans pomorski w XVIII w.". Ekspozycja prezentuje ponad 60 talerzy, mis oraz waz fajansowych wykonanych w lokalnych warsztatach garncarskich m.in. Gdańska, Elbląga, MalborkaWystawę można oglądać do 17 grudnia 2015 r.

Ten rodzaj ceramiki określa się mianem fajansu pomorskiego (odwrocia tych wyrobów – w przeciwieństwie do fajansów wykonywanych w innych wytwórniach europejskich – pozostawały nieszkliwione). Do czasów obecnych zachowało się ich niewiele. Już w 2. połowie XIX w. cieszyły się zainteresowaniem kolekcjonerów. Dowodem tego są dwa wyjątkowej klasy eksponaty – talerze zakupione w monachijskim antykwariacie, które przybyły do Muzeum Narodowego w Gdańsku, 30 października 2015 r. Pochodzą z dawnych zbiorów gdańskiego kupca zbożowego Lessera Giełdzińskiego. Malowane podszkliwnie kobaltem przedstawiają jeźdźca na koniu i 5 Chinek w orientalnej scenerii ogrodowej.

 Garnitur
 Fot. mat. prasowe MNG

Tematyka, kompozycja, detale oraz kolorystyka tych wyrobów ceramicznych wskazują na inspiracje fajansami wykonywanymi w holenderskim mieście Delft. Podobnie jak w Holandii, tak i w Gdańsku, delfty stanowiły w 2. połowie XVII i w XVIII w. nieodzowny element wyposażenia zamożnych domów, a także wzór dla rodzimych ceramików. O wpływie tym zaświadczą pokazane obok fajansów pomorskich delfty (ponad 80 obiektów) z kolekcji MNG, pochodzące zarówno z nieokreślonych, jak i z 15 zidentyfikowanych warsztatów z Delft. Wśród nich należy wymienić nowo zakupiony do zbiorów rokokowy w formie i dekoracji garnitur waz, składający się z dwóch fletów i trzech waz balasowych z pokrywami. Został wykonany w wytwórni De Porceleyne Lampetkan w latach 1765–1800. Ekspozycję fajansu poprzedzą przykłady XVII- i XVIII-wiecznej porcelany chińskiej, masowo importowanej do Holandii i dostarczanej w ładowniach żaglowców Kompanii Wschodnioindyjskiej (Vereenigde Oost-Indische Compagnie). Porcelana ta wywarła ogromny wpływ na sztukę i kulturę Europy, także na twórczość holenderskich ceramików, stając się pośrednią inspiracją dla lokalnych twórców fajansu z pomorskich warsztatów.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z Muzeum Narodowego Gdańsku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.

Patronat honorowy nad wystawą objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Kurator wystawy - Marta Krajewska, kustosz Pracowni Ceramiki i Szkła.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Fajans pomorski w XVIII w.

 • wernisaż: 17 listopada 2015 r., wtorek, godz. 14.30
 • wystawa czynna do 17 grudnia 2015 r.

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej
ul. Toruńska 1
Gdańsk

Zobacz:

Godziny otwarcia:

 • wtorek-piątek i niedziela: 10.00-17.00
 • sobota 11.00-18.00

Bilety:

 • normalny – 10 zł
 • ulgowy – 6 zł
 • rodzinny (2 osoby dorosłe + dzieci do 18 r.ż., maks. 6 osób) – 18 zł
 • grupowy (do 10 osób) – 6 zł/os.
 • uczniowie i studenci do 26 r.ż. – 1 zł
 • dzieci do 7 r.ż. – bezpłatnie
 • piątki – wstęp bezpłatny

Opr. BMG

view szablon artykułu