Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/67100c73-b4ce-494f-9e47-f144e3fa6454.jpg Europoseł Lewandowski: klimat jest przychylny, ale bez pomocy rządu nie damy rady. Parlament Europejski chce pomóc

Europoseł Lewandowski: klimat jest przychylny, ale bez pomocy rządu nie damy rady. Parlament Europejski chce pomóc

Europarlamentarzyści na spotkaniu w Chojnicach

Na spotkaniu samorządowców z terenów zniszczonych przez nawałnicę z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego w stronę lokalnych władz popłynęło wiele zapewnień pomocy i wyrazów solidarności. Jednak żeby samorządy otrzymały pomoc finansową z Unii Europejskiej, potrzebne jest wsparcie polskiego rządu w aplikowaniu o fundusze.

 

Spotkanie z europarlamentarzystami, ktrórych zaprosił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, odbyło się 8 września 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Chojnicach. Parlament Europejski reprezentowali m.in. wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Mairead McGuinness i przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Adina Valean. Byli też m.in. europosłowie Róża Thun, Jarosław Wałęsa, Janusz Lewandowski i Tadeusz Zwiefka. Zarząd Województwa Pomorskiego reprezentował wicemarszałek Paweł Orłowski.  

 

Szansa z Funduszu Solidarności

Podczas spotkania europosłów z samorządowcami usłyszano zapewnienia pomocy w otrzymaniu dodatkowych środków na usuwanie skutków nawałnicy, która spustoszyła Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (FSUE), który utworzono, aby umożliwić reagowanie na poważne klęski żywiołowe, jest wyrazem europejskiej solidarności w stosunku do mieszkańców UE, którzy padają ich ofiarami. – Przepisy Funduszu Solidarności można różnie interpretować – mówił podczas spotkania europoseł Janusz Lewandowski. – On głównie ubezpiecza przed następnymi katastrofami, ale to nie są precyzyjne przepisy. Potrzebna jest rzetelna aplikacja złożona do 12 tygodni po wystąpieniu katastrofy. W przypadku tej nawałnicy wydaje mi się, że jest tutaj kwalifikowalność wydatków, jeśli chodzi o poniesione straty finansowe. Z naszej strony klimat jest przychylny, ale bez pomocy rządu nie damy rady – podkreślił europoseł Lewandowski. To rząd musi przygotować wniosek o środki z Funduszu Solidarności na podstawie sprawozdań ze strat sporządzonych przez lokalne władze.

 

 

„Jakby ktoś ręką zmiótł to wszystko”

Europarlamentarzyści odwiedzili okolice Chojnic i Brus, by przekonać się, jak wielkie starty wyrządziła wichura. – Ogrom strat, jaki tutaj zobaczyliśmy, jest nie do opisania – mówiła wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Mairead McGuinness. – To wyglądało tak, jakby ktoś ręką zmiótł to wszystko. Solidaryzujemy się ze wszystkimi, którzy ucierpieli. Zrobimy wszystko, by ułatwić samorządom możliwość pozyskiwania pieniędzy – podkreśliła wiceprzewodnicząca McGuinnes. – W tych lasach ucierpiała bioróżnorodność, więc zachęcam do starania się o sfinansowanie odnowy bioróżnorodności – zauważyła przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Adina Valean. – My będziemy się starać, by na ten cel uruchomić finanse z Funduszu Spójności – dodała europarlamentarzystka Valean.

Goście marszałka województwa pomorskiego po dyskusji z samorządowcami spotkali się z mieszkańcami Żalna (powiat tucholski) i Trzebunia (gmina Dziemiany).

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.