Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f14c3312-85db-4b1e-80ce-eb45fa07f1f5-2.jpg Europejska Noc Muzeów w Szekspirowskim. Czym jest chciwość?

Europejska Noc Muzeów w Szekspirowskim. Czym jest chciwość?

Dach budynku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na Noc Muzeów 2019, która odbędzie się w sobotę, 18 maja. Podczas wydarzenia będzie kolejna odsłona cyklu inscenizowanych spacerów teatralnych pod hasłem Szekspir – 7 grzechów głównych. Tym razem tematem będzie chciwość. Uczestnicy mogą spodziewać się najgorszego.

 

Spacery z dyrektorem GTS rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie, zaś z przewodnikami co pół godziny począwszy od 20.00, a ostatni spacer o godz. 23.30.

 

Spacer dla żadnych mocnych wrażeń

Teatr zaprasza na nietypowe spacery z przewodnikami – po dziełach swojego patrona czytane przez pryzmat… 7 grzechów głównych. – Tym razem, bazując na fragmentach dzieł Williama Szekspira oraz faktach z epoki elżbietańskiej, opowiemy o chciwości, która jest jak studnia bez dna, jak dziura w sercu. Zgłębimy pokłady nieposkromionej potrzeby posiadania i mnożenia dóbr materialnych. Rozbierzemy na części pierwsze zachłanność, pazerność, chytrość i zaborczość – zachęcają organizatorzy.

Szekspir w „Makbecie”: „Chciwość głębiej zapuszcza korzenie, niż kiełkujące latem pożądanie; chciwość to miecz naszych pomarłych królów”. Wtóruje mu Thomas Decker: „Kiedy już wszystkie grzechy się w nas zestarzeją, chciwość dopiero kwilić zaczyna w kołysce”.

 

Dodatkowe atrakcje 

Opowieściom będą towarzyszyły działania aktorów, zaskakujące rekwizyty, projekcje rycin, obrazów i filmów oraz wiele niespodzianek. Część inscenizowanych spacerów poprowadzi pomysłodawca wydarzenia, prof. Jerzy Limon, dyrektor GTS – wybitny szekspirolog i anglista. Pierwsza odsłona cyklu odbyła się podczas Nocy Muzeów w 2018 roku, a jej tematem był gniew.

U Szekspira, złoto stanowi przyczynę praw rządzących naturą: w drugiej części „Henryka IV” słyszymy pouczenie króla do synów: „Jak szybko natura i więzy rodzinne stają na głowie, gdy pojawia się  złoto!”. W sztuce „Perykles” natrafiamy na rozmowę rybaków. Jeden pyta drugiego: „Panie, zastanawia mnie, jak te ryby żyją w morzach?”, na co ten odpowiada: „Jak to? Tak jak ludzie na ziemi: wielkie ryby pożerają mniejsze”. (2.1. 69-70) W „Tymonie Ateńczyku” z kolei natrafiamy na następujący fragment dotyczący chciwości i złota (IV.iii).

 

Szekspir – 7 grzechów głównych „Chciwość”

  • 18 maja 2019  r., sobota, godz. 20.00-23.30
  • Gdański Teatr Szekspirowski
  • ul. Bogusławskiego 1
  • Gdańsk
  • czas trwania spaceru: ok. 1 h
  • liczba miejsc w grupie jest ograniczona
  • wstęp: 1 zł

Zobacz: Gdański Teatr Szekspirowski

 

Chciwość_plakat

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.