Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a08fe062-ef7c-42cd-8ade-0e7c5c9dc32b.jpg Etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim z nowym programem. Zostało mało czasu na rejestrację

Etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim z nowym programem. Zostało mało czasu na rejestrację

Absolwenci etnofilologii kaszubskiej. Fot. www.facebook.com/etnofilologiakaszubska/

Studenci na Uniwersytecie Gdańskim od 2013 r. mają możliwość uczenia się na kierunku etnofilologia kaszubska, który przygotuje ich do pracy jako nauczycieli języka kaszubskiego. W tym roku zmieniono program studiów. Absolwenci będą mogli nauczać również języka polskiego.

 

Rekrutacja na etnofilologię kaszubską trwa od 20 czerwca do 20 lipca 2018 r.

 

Dwa moduły studiów

Do tej pory studia licencjackie z etnofilologii kaszubskiej ukończyło 11 osób. Studenci uczyli się języka kaszubskiego do podstaw. Nauka o kulturze i języku kaszubskim odbywała się również podczas wyjazdów terenowych. Od października 2018 r. program studiów będzie inny niż dotychczas. Poszerzono kompetencje nauczycielskie absolwentów etnofilologii kaszubskiej, dając im uprawnienia do nauczania w szkole podstawowej języka kaszubskiego i polskiego.

Drugim modułem do wyboru będzie możliwość studiowania bez specjalizacji. Student, wybierając ten model studiowania, będzie mógł dostosować program kształcenia do swoich potrzeb. ­— Jeżeli ktoś nie chce mieć wykształcenia nauczycielskiego, może realizować studia etnofilologii kaszubskiej bez opcji nauczycielskiej — mówi dr Justyna Pomierska z Centrum Języka i Kultury Kaszubskiej Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. — Godziny, które są potrzebne, by skończyć studia licencjackie, wypełniamy zajęciami z oferty Wydziału Filologicznego. Student, który marzy, by być np. dziennikarzem lub pracować z filmem, ale jednocześnie chce znać język kaszubski, zajęcia dobierze w taki sposób, żeby zdobyć potrzebne umiejętności do wykonywania zawodu. Pomoże mu w tym opiekun naukowy – tłumaczy dr Pomierska.

 

Jedyny taki kierunek w kraju

Etnofilologia kaszubska to kierunek wyjątkowy w skali Polski. Mimo tego, od początku istnienia tych studiów, jest problem z rekrutacją odpowiedniej liczby studentów. Formalnie do otwarcia kierunku potrzeba co najmniej 25 chętnych. Poszerzono więc ofertę edukacyjną, aby zachęcić maturzystów do rekrutacji. Warto zaznaczyć, że etnofilologię kaszubską można studiować bez znajomości języka kaszubskiego. W trakcie sześciu semestrów poznamy go od podstaw podczas aż 800 godzin praktycznej nauki.

Zobacz zasady rekrutacji na etnofilologię kaszubską na stronie Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.