Aktualności

Energia Pomorzan – skąd ją czerpać i jak z niej korzystać?

$image_alt

Słowo „energia" kojarzy nam się z witalnością, optymizmem i siłą. O energii będziemy dyskutować podczas VII Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego - 12 kwietnia br. (sobota) w godz. 10.00 - 16.00 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

Spotkamy się, by rozmawiać zarówno o energii życiowej każdego z nas, jak i energii społecznej, stanowiącej źródło rozwoju naszych wspólnot – ludzi zamieszkujących razem ulicę, dzielnicę czy miejscowość.

Wśród zaproszonych gości są m.in.: dr Janusz Lewandowski, Komisarz Europejski ds. Programowania Finansowego i Budżetu, Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej, Natalia Hatalska, blogerka, ekspert ds. komunikacji, dr Maciej Grabowski, Minister Środowiska, prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog, UMK w Toruniu,Joanna Szczepkowska, aktorka teatralna i filmowa, dr Paweł Fortuna, psycholog społeczny, KUL oraz Elżbieta Benkowska, reżyserka, nominowana do nagrody Złotej Palmy w Cannes. 

Podczas VII Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego wystąpi niemal stu mówców. Dlatego już dziś zachęcamy do uważnego zapoznania się z programem: 

PEŁNY PROGRAM KONGRESU

Obrady odbędą się w siedmiu sesjach tematycznych:

1. Ekspansja zagraniczna pomorskich firm – jak to robić? 
2. Dolna Wisła jako dobro wspólne – debata okrągłego stołu 
3. Odnawialne źródła energii – jak je wykorzystywać na Pomorzu? 
4. Edukacja dla rozwoju – jak wyzwalać energię i rozwijać talenty naszych dzieci? 
5. Ulica, dzielnica, miejscowość – lokalna tożsamość jako źródło społecznej energii Pomorzan 
6. Wielokulturowe Pomorze – inspiracje, kompetencje, etosy 
7. Internet – wyzwalacz czy tłumik energii młodego pokolenia? – debata młodych 

Po raz trzeci w ramach Kongresu zapraszamy na Pomorskie Forum Organizacji Społecznych. Swoje osiągnięcia zaprezentują organizacje, które na co dzień zarażają mieszkańców Pomorza dobrą energią. Wśród nich są m. in.: Aktywne Pomorze, Architektura Plus, Kaszubski Uniwersytet Ludowy, Kulturnatywa, Loko motywa, Magis, Mamy z Morza, Niezależni, Projekt Mistrzowie, Pomysłodalnia, Pokolenia, Pozytywne Inicjatywy, Rowerowa Gdynia, Trójmiejska Solniczka. 

Wstęp na Kongres jest bezpłatny - wystarczy zarejestrować się pod adresem: https://rejestracja.ibngr.pl/kongresobywatelski/

Organizatorem Kongresów Obywatelskich jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. W tym roku odbędzie się VII Pomorski Kongres Obywatelski oraz IX Ogólnopolski Kongres Obywatelski w Warszawie. W Kongresach wzięło udział ponad pół tysiąca panelistów - autorytetów różnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego z kraju i ze świata. Kongres stanowi płaszczyznę wymiany myśli, emocji, informacji i pomysłów między różnymi środowiskami i pokoleniami. Jego celem jest otwarta, pozbawiona uprzedzeń i możliwie empatyczna debata publiczna, oparta na wzajemnym szacunku i dialogu. Kongres ma też za zadanie inspirować i motywować do oddolnych działań obywatelskich. 

Kontakt: 
Magdalena Iwanowska 
tel. 58 524-49-56 
tel. kom. 609-316-348 
magdalena.iwanowska@ibngr.pl 
 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka