Aktualności

Emma Popik w gdańskiej bibliotece

$image_alt

W Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, 11 czerwca 2015 r. odbędzie się promocja książek Emmy Popik. Autorka zawodowo związana była głównie z dziennikarstwem, przez czas krótki zajmowała się pracą dydaktyczną. Podczas spotkania będzie można porozmawiać o „Trzecim cycku" i „Tajemnicach Emilki".

Twórczość Emmy Popik jest odkryciem czasopisma „Fantastyka", które zamieściło w marcowym numerze roku 1983 jej pierwsze opowiadanie „Mistrz". Zostało ono później zaliczone do 100 najlepszych polskich opowiadań i ukazało się w jubileuszowej antologii „Co większe muchy" (1992) grupującej najlepsze opowiadania z pierwszej dekady istnienia pisma („Fantastyka" i „Nowa Fantastyka"). W roku 1986 ukazał się jej pierwszy zbiór opowiadań „Tylko Ziemia", książka uznana za najlepszy debiut roku tego gatunku. 

Emma Popik zawodowo związana była głównie z dziennikarstwem jako redaktor naczelna „Nowego Kuriera Nadbałtyckiego", czasopisma Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, redaktor prowadząca „Gazety WPiA UG", pełniła również funkcję redaktora w wydawnictwie i przez czas krótki zajmowała się pracą dydaktyczną.


 

 

„Tajemnice Emilki" przeznaczone są dla dziewcząt 6. klasy szkoły podstawowej. Główna bohaterka Emilka i jej koleżanki kończą szkołę i wybierają się do gimnazjum. Każda z nich, jak również chłopcy występujący w tej książce, mają poważne problemy życiowe, które zostają rozwiązane. Każde z dzieci ma przed sobą lepszą przyszłość. Z tego też powodu książka jest dla młodych czytelników źródłem siły, mogą z niej zaczerpnąć nadzieję i żegnają się z bohaterami, czując uspokojenie i pocieszenie. Ich wewnętrzny świat ulega znacznemu wzbogaceniu, uczucia stają się głębsze, a wstrząśnienie emocjonalne zostaje uspokojone. Książka opowiada o dziewczynce, która identyfikuje się z tzw. sierotą europejską – jej rodzice pracują w Londynie. Emilka czuje wewnętrzną pustkę i smutek. Świat jawi się jako wrogi i bez uczuć. Uważa, że jest nikomu niepotrzebna. Wewnętrzną pustkę emocjonalną zaspokaja opieka nad bezdomnymi zwierzętami, podwórkowymi kotami, którym ratuje życie z zębów groźnych psów.

W zbiorze „Trzeci cycek" głównym motywem jest ukazanie sytuacji człowieka postawionego wobec wielkich i groźnych sił. Może to być system społeczny czy inteligentna technika, pod spodem jest ukryte oszustwo i manipulacja. Bohaterowie opowiadań nie zdają sobie z tego sprawy, żyjąc beztrosko i korzystając z jego rzekomych dobrodziejstw, jakim jest choćby dostęp do rozrywki i technicznych udogodnień. Bohater każdego z opowiadań znajduje się w momencie krytycznym, w którym system zabiera mu wolność, tożsamość i to, w co wierzył. Musi się zmierzyć z tym, co przerasta jego siły, a podczas jego walki stopniowo odsłaniają się prawdziwe oblicze i wrogie zamiary układu.

Autorka uważa, że pisarstwo jest posłannictwem, szczególnego rodzaju służbą dla człowieka, z tego więc względu pisze  o tym, co jest dla niej ważne. I choć jest to fantastyka naukowa, mówi o sprawach aktualnych, dziejących się teraz, na naszych oczach. Ma umiejętność wyczuwania głębokich i podskórnych trendów, które są dla wielu niewidoczne, a po pewnym czasie wybuchają z wielką siłą. Tak jest choćby w opowiadaniu „Telerodzinka". Motyw w nim opisany ujawnił się jako ekshibicjonistyczna „zabawa", znana jako Big Brother oraz jej kolejne warianty, coraz bardziej podglądające życie osobiste człowieka.

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Promocja książek Emmy Popik
11 czerwca 2015 r., czwartek, godz. 17.30
Filia Gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego
ul. Mariacka 42
Gdańsk-Śródmieście

Wstęp – wolny

Opr. BMG

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości