Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b3139e3f-c842-418f-beec-6e01574d449a.jpg ELENA sfinansuje prace związane z wprowadzeniem na Pomorzu wspólnego biletu. Dotacja to prawie 2,3 mln euro

ELENA sfinansuje prace związane z wprowadzeniem na Pomorzu wspólnego biletu. Dotacja to prawie 2,3 mln euro

Fot. ©Depositphotos/Monkey Business

Pomorski projekt to pierwsza w Polsce inwestycja, która będzie współfinansowana z unijnego funduszu ELENA. Ponad dwa miliony euro zostaną przeznaczone na wsparcie techniczne przy opracowaniu wspólnego biletu.

 

Pieniądze z Unii Europejskiej otrzyma spółka InnoBaltica. To wspólne przedsięwzięcie samorządu województwa pomorskiego, Miasta Gdańsk i Miasta Gdynia. Spółka jest odpowiedzialna za opracowanie i wdrożenie systemu wspólnego biletu na terenie województwa pomorskiego.

 

Czym jest ELENA?

Fundusz ELENA (European Local ENergy Assistance) działa już od 2009 roku. Do tej pory jednak żadna polska firma nie pozyskiwała z niego środków. Zdobycie środków z tego funduszu jest dosyć skomplikowane. Liczy się nie tylko realizacja jakiegoś konkretnego celu, ale trzeba wykazać, że realizacja wymaga współpracy różnych podmiotów – wyjaśnia Sylwia Wymysłowska ze spółki InnoBaltica. Z tego funduszu współfinansowane są inwestycje lokalne, które podejmowane są w zakresie gospodarki energetycznej oraz zrównoważonego transportu. Dzięki pieniądzom z ELENY władze lokalne i samorządy mogą uzyskać wsparcie przy planowaniu tych inwestycji. Łącznie w ramach funduszu do dyspozycji państw członkowskich UE jest ponad 30 mln euro.

 

Ile pieniędzy dla Pomorza?

InnoBaltica otrzyma z funduszu wsparcie w wysokości 2,3 mln euro. – Pieniądze wykorzystamy na pomoc techniczną przy projektowaniu i wdrożeniu Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności, zwanej potocznie wspólnym biletem – informuje Sylwia Wymysłowska. – Ta kwota pokryje prawie 95 proc. kosztów opracowania studiów wykonalności. Dodatkowo sfinansowane będzie badanie rynku oraz przygotowanie skomplikowanych procedur dla przetargów – dodaje.   

 

Czym będzie wspólny bilet?

Prace nad wspólnym pomorskim biletem trwają już od kilku lat. Wspólny bilet to potoczna nazwa Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności. System będzie nie tylko narzędziem dla pasażera ale również dla przewoźników i organizatorów transportu. Pasażer, żeby uiścić należność za przejazd, nie będzie musiał kupować papierowego biletu, ani znać się na taryfach. System sam poda mu najtańsze rozwiązanie. Przewoźnicy i organizatorzy otrzymają z systemu ważne informacje o liczbie pasażerów i kierunkach podróży.

Więcej o projekcie wspólnego biletu dla województwa pomorskiego przeczytaj na pomorskie.eu

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.