Aktualności

Ekologiczny transport do samolotu. Po płycie gdańskiego lotniska jeździ autobus na prąd

Solaris Urbino 12 Electric na gdanskim lotnisku
Solaris Urbino 12 Electric na gdanskim lotnisku. Fot. mat. prasowe Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku

Jest cichy, wygodny i nie emituje spalin.Solaris Urbino 12 Electric w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku już dowozi pasażerów z terminalu do samolotów. To nie jedyny elektryczny pojazd, jaki można zobaczyć na lotnisku.

 

Solaris Urbino 12 Electric został uznany za najlepszy autobus miejski w 2017 r.

 

Elektryczny Solaris

Autobus kupiła firma Welcome Airport Services, która obsługuje pasażerów gdańskiego lotniska. Elektryczny autobus to pierwszy tego typu pojazd na polskich lotniskach. Porusza się bardzo cicho i nie emituje spalin. Zasilany jest litowo-jonowymi bateriami. Ogniwa są bardzo mocne i na jednym ładowaniu autobus może jeździć cały dzień. Autobus jest niskopodłogowy. Podobny pojazd od zeszłego roku obsługuje pasażerów w porcie promowym w Ystad w Szwecji.

 

Nie tylko autobus

Ale Solaris nie jest jedynym elektrycznym pojazdem na gdańskim lotnisku. Samoloty ze stanowisk postojowych wypychane są przez jedyny w Polsce elektryczny holownik. Z kolei stojące maszyny zasilane są w prąd z elektrycznych agregatów, a agregaty spalinowe używane są tylko w sytuacjach awaryjny. – W naszej flocie 49 proc. pojazdów i urządzeń to elektryki. Ale zapewniam, ze zamierzamy nadal zastępować sprzęt spalinowy elektrycznym – mówi Jarosław Lewkowicz, kierownik działu technicznego Welcome Airport Services.

view szablon artykułu