Aktualności

Edukacyjny marzec w IKM

$image_alt
Fot. mat. prasowe IKM

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku przygotował w marcu wiele ciekawych wydarzeń i spotkań. W Dziecięcym Klubie Filmowym, 15 marca 2015 r. będzie można obejrzeć „Wilcze dzieci" i wziąć udział w warsztatach haiku. Spacer po kościołach Głównego Miasta z portalem iBedeker będzie miał miejsce 18 marca, a warsztaty dla nauczycieli zaplanowano 13 i 14 oraz 21 i 22 marca.

 

 

Gdańskie Miniatury na szlaku kościołów Głównego Miasta (Bazylika Mariacka)

Gdańskie Miniatury

Gdańskie Miniatury to trwający od 2009 roku projekt edukacyjny, który korzystając z formy gry terenowej, pozwala odkrywać uczniom, ale także dorosłym zainteresowanym historią Gdańska, niezwykłe miejsca i postacie związane z miastem. Zabawa przybiera różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie, wielkie kobiety Pomorza), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. Gdańskie Miniatury realizowane są w cyklu szkolnym, podzielone na semestr zimowy i letni. Po każdym semestrze odbywa się uroczysty finał z udziałem najbardziej aktywnych zwiedzających i wręczenie nagród – biletów wstępu do gdańskich instytucji kultury. Spacerować można indywidualnie, z mapką dostępną na stronie Instytutu Kultury Miejskiej lub jako część zorganizowanej grupy, z przewodniczką Ewą Czerwińską i portalem iBedeker, popularyzującym historię Gdańska. W tym roku szkolnym tematem przewodnim spacerów są gdańskie kościoły i dawne, przykościelne szpitale, które miały więcej obowiązków niż tylko leczenie chorych. W marcu uczestnicy odwiedzą Bazylikę Mariacką i sąsiadujące z nią świątynie.

Spacer z portalem iBedeker
Podczas 1,5-godzinnego spaceru uczniowie szkół podstawowych (klasy V-VI) i ponadgimnazjalnych odwiedzą kolejny kościół Głównego Miasta. Zwiedzający, 18 marca 2015 r. (środa, godziny: 10.00, 11.30, 13.00) poznają jeden z symboli naszego miasta – Bazylikę Mariacką, największy kościół na świecie zbudowany z cegły. Maksymalna liczba osób zgłaszanych to 30, maksymalna liczba osób w grupie podczas spaceru – 50. Spacery są bezpłatne. Zgłoszenia przyjmowane są do poniedziałku, 9 marca 2015 r. – należy podać nazwę szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i liczbę uczestników, wybraną godzinę, nazwiska oraz telefony kontaktowe osób, które będą towarzyszyć dzieci i młodzieży (na każde 15 osób przypada jeden opiekun), na adres e-mail: miniatury@ikm.gda.pl. Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do środy, 11 marca.

Dziecięcy Klub Filmowy
Instytut Kultury Miejskiej zaprasza najmłodszych odbiorców na przygodę z filmem. Pokaz filmu „Wilcze dzieci" w reżyserii Mamoru Hosoda odbędzie się 15 marca 2015 r. o godz. 16.00. Po seansie będzie można wziąć udział w warsztatach haiku – japońskiej formy poetyckiej. Spotkania DzKF-u odbywają się raz w miesiącu, w niedzielę o godz. 16.00 w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy Długim Targu 39/40 w Gdańsku. Na poszczególne seanse obowiązują zapisy pod adresem e-mail: punkt@ikm.gda.pl. Obowiązują kategorie wiekowe, a wstęp jest wolny. Każde spotkanie rozpoczyna krótka prelekcja wprowadzająca w tematykę filmu i elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas seansu. Po filmie odbywa się dyskusja z dziećmi dotycząca problematyki filmu. Prelekcje i dyskusje prowadzi Jolanta Manthey, doświadczona prelegentka, m.in. Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Ponadto, na poszczególnych spotkaniach, prowadzone są również warsztaty o różnej tematyce.

Zobacz:

Kontakt:

Dla nauczycieli

Warsztaty z interpretacji dziedzictwa

 Stocznia jest kobietą
 Fot. mat. prasowe IKM

Nie tylko nauczyciele historii mogą uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach „Stocznia jest opowieścią, czyli jak tworzyć narracje o stoczni w oparciu o zasoby archiwum cyfrowego", które będą miały miejsce 13 i 14 marca 2015 r. w Instytucie Kultury Miejskiej, który jest partnerem projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów". Podczas dwóch dni warsztatów będzie można poznać metodę interpretacji dziedzictwa wypracowaną przez zespół Małopolskiego Instytutu Kultury w ramach projektu „Lokalne muzeum w globalnym świecie", która może być wykorzystywana do opracowania różnych form udostępniania treści przez instytucje zajmujące się upowszechnianiem dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy przeprowadzą analizę zasobów powstającego archiwum cyfrowego związanego z pracą w dawnej Stoczni Gdańskiej w kontekście aktualnych problemów i współczesnych trendów udostępniania treści w sieci. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: warsztaty@art-eria.pl do 8 marca –w treści maila należy podać imię, nazwisko, nr telefonu, instytucję/organizację/szkołę oraz informację, dlaczego chcecie Państwo wziąć udział w warsztatach. Informacje o zakwalifikowaniu zostaną przekazane 9 marca do końca dnia.

Aktywna społeczność, fot. mat. prasowe IKM Aktywna społeczność
Fot. mat. prasowe IKM

Warsztaty z wprowadzenia do metody porozumienie bez przemocy (NVC)

Bezpłatne warsztaty z wprowadzenia do metody porozumienie bez przemocy (NVC) odbędą się 21 i 22 marca 2015 r (sobota-niedziela). Zgłoszenia przyjmowane są do 12 marca. Szczegółowe informacje i formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie:

⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒⇒

Zobacz:

Więcej:

 

Opr. BMG

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności