Aktualności

Dziewięć koncertów, instalacje artystyczne, performance i warsztaty. Muzyka i sztuka współczesna na festiwalu NeoArte

W ubiegłym roku gościem specjalnym był dyrygent Rei Munakata. Fot. Bartosz Kolaczkowski / mat. prasowe NeoArte
W ubiegłym roku gościem specjalnym był dyrygent Rei Munakata. Fot. Bartosz Kolaczkowski / mat. prasowe NeoArte

Pięć dni festiwalu NeoArte – Syntezator Sztuki wypełnionych będzie wydarzeniami prezentującymi najciekawsze trendy muzyki i sztuki. Publiczność będzie mogła wziąć udział w dziewięciu koncertach, dwóch instalacjach artystycznych i kilku performance. Będą też warsztaty kompozytorskie i zajęcia dla dzieci. Festiwal będzie trwał od 23 do 27 października w Gdańsku.

 

Jest to już 8. edycja festiwalu.

 

Koncerty i maraton muzyczny

Podczas inauguracji imprezy, której gośćmi specjalnymi będą dwaj najwybitniejsi chińscy kompozytorzy Dequing Wen oraz Zhong Juncheng, NeoQuartet zaprezentuje bogactwo chińskiej współczesnej muzyki na kwartet smyczkowy. Kolejnego dnia na terenie kultowego gdańskiego garnizonu widownia będzie mogła uczestniczyć i współtworzyć premierę najnowszego projektu krakowskiego artysty Piotra Peszata. W trzecim dniu wydarzenia festiwal NeoArte zagości w CSW Łaźnia, by zaprezentować brytyjską sztukę performatywną. Każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego.

Finał festiwalu w Nowej Synagodze to wyzwanie zarówno dla widowni jak i wykonawców. Noc NeoArte – czyli 12 godzinny maraton koncertowy, podczas którego odbędzie się polska premiera słuchowiska Words & Music z tekstem Samuela Becketta oraz muzyką Mortona Feldmana, wystąpią takie znakomitości jak ensemble via nova, Jonathan Powell, BalticAlians, Monika Stefaniak, Arkadiusz Brykalski oraz NeoQuartet z sześciogodzinnym kultowym II Kwartetem Smyczkowym Mortona Feldmana.

 

Co w sztuce piszczy?

NeoArte – Syntezator Sztuki to festiwal o międzynarodowej obsadzie, który pokazuje najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej. To także platforma łącząca artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, wydarzenie dające szansę na kontakt z muzyką i sztuką pobudzającą nowe obszary ludzkich zmysłów i wzbogacającą spojrzenie na świat.

Poza koncertami i muzycznymi wydarzeniami publiczność będzie mogła zobaczyć specjalne instalacje artystyczne oraz performance. Studenci kompozycji będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patrona festiwalu Gwyna Pritcharda oraz w warsztatach performance, prezentowanych przez Alwynne Pritchard. Natomiast dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach z tworzenia muzyki elektronicznej prowadzonych przez Krzysztofa Topolskiego.

 

8. NeoArte – Syntezator Sztuki

  • 23-27 października 2019 roku, środa-niedziela;
  • Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Gdańsku (budynek czerwony), ul. Łąkowa 1-2, Gdańsk;
  • WrzePracownia (Garnizon Sztuki), ul. Słowackiego 19, Gdańsk;
  • Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia", Dolne Miasto, ul. Jaskółcza 1, Gdańsk;
  • Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7, Gdańsk;
  • bilety – 15-20 zł, 50-75 zł (karnety);
  • program na stronie NeoArte.
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności