Aktualności

Dziesiąta edycja Ladies’ Jazz

$image_alt
Dianne Reeves.Fot. materiały prasowe Ladies' Jazz Festival

Od 11 do 31 lipca 2015 r. Gdynia i Wejherowo zamieniają się w Nowy Jork, Nowy Orlean, Chicago, Londyn i Paryż – festiwal to ukłon w stronę kobiet, hołd składany za ich wkład w muzykę, w kulturę, w jazz. Na scenach mocna dziesiątka na dziesięciolecie: Mika Urbaniak, Brenda Boykin i Club Des Belugas, Dianne Reeves, Christine Tobin, Candy Dulfer, Łyczacza, Singin' Birds, Pullover oraz Kinga Pruś.

Od 2005 r. w Gdyni odbywa się jedyny w Europie festiwal dam jazzu: w mieście, które powstawało jako okno na świat dla odradzającej się Polski w tym samym niemal czasie, co rodził się jazz. I jazz, i Gdynia musieli się spotkać!

Dziesiąta edycja w oczywisty sposób skłania do retrospekcji, ale i do dalszych poszukiwań genialnych artystek, które za rzadko, albo nawet jeszcze nigdy nie występowały w Trójmieście czy w Polsce. Tegoroczny skład artystów łączy oba te nurty.

I tak: pierwsza festiwalowa przygoda sprzed lat to Łyczacza. To oni otworzyli swoim występem Pilsner Urquell Ladies' Jazz Festival 11 lat temu. Wśród tych, którzy zaznaczyli się wyraźnie na festiwalu będą jeszcze Brenda Boykin wraz z Club des Belugas oraz Candy Dulfer.

Brenda Boykin. Fot. materiały prasowe Ladies' Jazz Festival
Brenda Boykin
Fot. materiały prasowe Ladies' Jazz Festival

Brenda to żywioł i moc. Najczarniejszy, głęboki, smolny wręcz głos wszechświata, a grający z nią Club des Belugas to jedno z największych odkryć festiwalowych i światowa czołówka nu jazzu zmieszanego z muzyką klubową. Candy to najseksowniejszy saksofon świata, saksofonistka Prince'a, już swoim debiutem zdobyła nominację do Grammy i nagrała z Davem Stewartem największy instrumentalny przebój na świecie.

Po raz pierwszy na festiwalu wystąpi zaś Mika Urbaniak – ta dziewczyna dziedzicznie obarczona jazzem śpiewa wszystko i śpiewa to fantastycznie. Od kiedy mieszka w Polsce, wystąpiła niemal na wszystkich płytach Smolika, ale i ma swoje własne, bardziej swingujące, bliższe rodzinnym tradycjom, bo nie ma szans: musi czasem wystąpić z tatą czy z mamą.

Po raz pierwszy na festiwalu wystąpi również Christine Tobin. W Polsce była tylko raz i było to 12 lat temu. Zaśpiewa swoje genialne, nagradzane na świecie interpretacje pieśni Leonarda Cohena, ale na pewno też Carol King i własne.

No i po raz pierwszy od zdobycia swej piątej już statuetki Grammy, po raz pierwszy w Trójmieście i na Ladies' Jazz Festival, jedna z największych gwiazd wokalistyki jazzowej naszych czasów. Stawiana z takimi damami jak Cassandra Wilson czy Diana Krall w jednym rzędzie, rewelacyjna Dianne Reeves.

Program:

Koncerty główne Ladies' Jazz Festival 2015

 • 11 lipca, godz. 20.00, Teatr Muzyczny
  Mika Urbaniak Quartet
 • 12 lipca, godz. 20.00, Teatr Muzyczny
  Christine Tobin
 • 14 lipca, godz. 20.00, Teatr Muzyczny
  Dianne Reeves
 • 31 lipca, godz. 20.00, Teatr Muzyczny
  Candy Dulfer & Band

Koncert w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie

 • 16 lipca, godz. 20.00
  Brenda Boykin featuring Club des Belugas

Koncerty w przestrzeni miejskiej w Gdyni

 • 13 lipca, godz.18.00, Infobox
  Kinga Pruś
 • 15 lipca, godz.18.00, Infobox
  Pullover
 • 17 lipca, godz. 15.00, Kawiarnia Scena Letnia w OrłowieLadies' Jazz Festival 2015 - plakat
  godz.18.00, Infobox
  Singin' Birds
 • 18 lipca, godz.18.00, Infobox
  Łyczacza

Koncerty w przestrzeni publicznej Gdyni są niebiletowane
i dostępne dla wszystkich.

 

Ladies' Jazz Festival
————————————

 

Oprac. AK

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności