Aktualności

Słupski szpital obchodzi Dzień Wcześniaka

$image_alt
Fot. materiały prasowe

Noworodki urodzone przedwcześnie stanowią największą grupę pacjentów dziecięcych. 17 listopada 2015 r. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku będzie obchodził Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. Spotkanie odbędzie się w Ustce, weźmie w nim udział Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Rocznie w Polsce około 8 proc., czyli około 32 tys. dzieci rodzi się przedwcześnie. W Unii Europejskiej rodzi się każdego roku 500 tys. wcześniaków – jeden na dziesięć noworodków. Światowy Dzień Wcześniaka jest obchodzony od listopada 2011 r. Święto ma na celu podniesienie świadomości na temat wcześniaków, podkreślenie ciężaru przedwczesnego porodu, informowanie o prostych, sprawdzonych i efektywnych rozwiązaniach dla rodzin, które doświadczyły przedwczesnego porodu.   W tym szczególnym dniu oddziały neonatologiczne przyozdabiane są sznurem z dziesięcioma wyciętymi z brystolu skarpetkami, z których dziewięć jest większych, a jedna mniejsza. To właśnie ta mała skarpetka symbolizuje wcześniaka. 17 listopada kluczowe budynki zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie, podświetlane są na fioletowo, co stanowi gest solidarności z wcześniakami oraz ich bliskimi. Szpital w Słupsku również zostanie tak podświetlony.

W tym dniu oprócz uroczystości upamiętniających walkę wcześniaków o życie i zdrowie, w  Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, odbędzie się cykl wykładów o wcześniactwie. Ma on przybliżyć lekarzom, przede wszystkim lekarzom rodzinnym, coraz częstszy problem wcześniactwa oraz związane z tym wyzwanie dla przedstawicieli ochrony zdrowia każdego szczebla. Wykłady przygotowane oraz prowadzone będą przez lekarzy specjalistów z dziedziny neonatologii, fizjoterapeutę oraz logopedę zatrudnionych w słupskim szpitalu. Uczestnikami wykładów będą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarze specjaliści ze Słupska i okolic.
Tematyka wykładów:

  • Trudne przypadki – przyjęcie wcześniaka na oddział patologii noworodka – lek. med. Katarzyna Antypiuk, ordynator Oddziału Neonatologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. w Słupsku;
  •  Ultrasonografia w neonatologii – ciekawe przypadki – lek. med. Magdalena Kukulska, lekarz na Oddziale Neonatologicznym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. w Słupsku;
  • Metoda Prechtla – wczesne wykrywanie uszkodzeń OUN u noworodka – mgr Agata Konobrodzka, kierownik Ośrodka Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. w Słupsku;
  • Odruchy pierwotne a rozwój mowy – mgr Jolanta Buraczewska, logopeda w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o. w Słupsku.

Ponadto w tym dniu specjalnymi gośćmi w szpitalu będą przedstawiciele fundacji Wcześniak – Rodzice Rodzicom z Warszawy, której celem jest wspieranie rodziców wcześniaków, ułatwienie im dostępu do informacji o wcześniakach oraz zapewnienie wsparcia przez kontakt z rodzicami, którzy przeszli tę samą drogę. Swoją obecnością zaszczycą zebranych oczywiście wcześniaki (ok. 30 dzieci) urodzone w słupskim szpitalu, których rozwój nadal wspomagany jest przez Ośrodek Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci. Będzie wystep artystyczny w wykonaniu dzieci, a ukoronowaniem tego pięknego dnia będzie wcześniakowy tort oraz wypuszczenie balonów, które jeśli aura będzie sprzyjająca, zostaną puszczone do nieba na usteckiej plaży.

Dzień Wcześniaka 2015


Dzień Wcześniaka
————————————————

  • 17 listopada 2015 r.
  • godz. 11.00-15.00
  • Oddział Położniczo-Ginekologiczny
    Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.
  • Ustka, ul. Mickiewicza 12

Zobacz więcej informacji

Oprac. AK

view szablon artykułu

Aktualności