Aktualności

Dzień Samorządu Terytorialnego

$image_alt

Z okazji przypadającego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego składają wszystkim pomorskim pracownikom samorządu terytorialnego najlepsze życzenia – wielu dalszych sukcesów i nowych ambitnych wyzwań.

 

Reforma samorządowa z 1990 r. do dziś uchodzi za jedną z najbardziej udanych reform III Rzeczpospolitej. Jak pisał Jerzy Regulski, współtwórca samorządu terytorialnego, przełamano wówczas pięć podstawowych monopoli państwa komunistycznego: monopol polityczny, władzy publicznej, własności publicznej, finansów publicznych oraz monopol administracji publicznej. To był początek długotrwałego procesu przekształceń w administracji.

Dzisiaj serce naszego kraju bije w gminach, powiatach i województwach, zaś mieszkańcy otrzymali należne im prawo współdecydowania o losach swojej małej ojczyzny.

Wierzymy, że samorządy nadal będą się rozwijały i po raz kolejny wykorzystają szansę, jaką daje nam członkostwo w Unii Europejskiej. Wierzymy również, że nic nie stanie na przeszkodzie ku temu, aby samorząd mógł dalej decydować samodzielnie o własnym losie.  

Przed nami jeszcze wiele wyzwań i wiele pracy. Niemniej zdobyte przez ponad ćwierć wieku doświadczenie każe nam patrzeć w przyszłość z optymizmem.

 

                         Mieczysław Struk
                         Marszałek Województwa Pomorskiego

                         Jan Kleinszmidt
                         Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego

 

 

view szablon artykułu