Aktualności

Dzieci gotują – dorośli smakują

$image_alt
Fot. ©Depositphotos/ Mario Pessaris

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, zaprasza 5 lipca 2015 r. wszystkich łasuchów przygód na wakacyjne hece kulinarne. Będą smakować opowieści o mleku, jabłkach i magicznych ziołach oraz zanurzać palce w smakowitych lokalnych potrawach, które sami przygotują. Zagadki, zabawy, plastyczne zmagania wprowadzą w niezwykły świat zapachów, smaków i kolorów z wiejskiego ogródka oraz sadu.

W programie:

Bajanie na sianie – widowisko narracyjne – bajkowa i muzyczna podróż do świata smaków i zapachów. Co było pierwsze – kura czy jajko? Z czego powstał świat? I czym tak naprawdę zajmują się czarownice? Opowieści i pieśni z tradycji polskiej – o tym co pyszne i co magiczne – o jajkach i o mleku.... opowiedzą Katarzyna Jackowska-Enemuo i Małgorzata Litwinowicz-Droździel, współdziałające ze stowarzyszeniem Grupa Studnia O (godz. 11.20-12.30).

Wiem, co jem – uczestnicy uchylą pokrywkę od muzealnego garnka i zastanowią się, co dawniej jadano na wsi. Będzie opowieść o tym, czy kury mają zielone nóżki, czy śmietana lubi być kołysana, skąd się bierze masło i kto zrobił dziury w serze.

Gotowanie, smakowanie, czyli dzieci gotują – dorośli smakują! Trzeba zakasać rękawy i upichcić najlepszą zupę mleczną pod słońcem, a na deser wyczarować kociołek tego, co dzieci i dorośli uwielbiają najbardziej – będzie można poznać tajemnicę, jak samemu przyrządzić przepyszną czekoladę. Grupę młodych adeptów sztuki kulinarnej poprowadzi artysta kucharz Albert Zielonka z Teatru Władca lalek.

Sztuczki ze sztuką, czyli jak za sprawą niepotrzebnych kartonów oswoić zwierzaka. Może to będzie krowa, a może jakiś zwierz, co przyczłapał z lasu i zagląda do wiejskiej zagrody?  Duże, przestrzenne, kolorowe, prawie jak żywe. Poprowadzi i opowie o idei sztuki ekologicznej Przemysław Laskowski.

Tropem muzealnego łasucha – wielkoformatowa gra planszowa dla wszystkich łasuchów przygód. Głodni wrażeń i wiedzy spenetrujemy na planszy spiżarnię, piwnicę, kuchnię i wiele innych muzealnych kątów w poszukiwaniu przygód i babcinych smakołyków… Odpowiemy na wiele zagadek, poznamy dzieje zapomnianych przedmiotów, których już nikt nie używa..

Baśniowy ogród zabaw – jak każdego roku czekają, łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka, czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku będzie można nabyć dwa kilo polnych kamyków i kiść trawy, by w miniaturowym domku w kratę zamieszać w garnkach i wyczarować naleśniki z liści łopianu.

Zielony kram – stoiska z warzywami, owocami, swojskimi wyrobami i przetworami pomogą zaspokoić największy głód i poczuć smaki dzieciństwa sprzed lat. Kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych…

⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔⇔

Dzieci gotują – dorośli smakują. Kogel-mogel, czyli kulinarna przygoda z mlekiem i jajkami
5 lipca 2015 r., niedziela, godz. 11.30 – 16.30
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza
Swołowo

Bilet wstępu na imprezę kosztuje 6 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.

Więcej:

Opr. BMG

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności