Aktualności

Dyskusje o ekologicznym transporcie i regionalnej tożsamości. Spotkanie regionalnych parlamentów państw bałtyckich

Forum Parlamentów Regionalnych Południowego Bałtyku
Forum Parlamentów Regionalnych Południowego Bałtyku. Fot. BWZ UMWP

Były dyskusje oraz odznaczenia dla samorządowców. Do składu Forum przyjęto też nowych członków.

 

To była XVI edycja Forum Parlamentów Regionalnych Południowego Bałtyku.

 

Warmińskie spotkanie

Tegoroczna edycja Forum odbyła się w Sile koło Olsztyna. Na Warmię przyjechali: radni sejmiku województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Byli również przedstawiciele: Szlezwika-Holsztyna, Hamburga, Meklemburgii-Pomorza Przedniego, szwedzkiej Skanii i litewskiej Kłajpedy, a także Dumy Obwodu Kaliningradzkiego. W czasie obraz w skład pełnoprawnych członków forum zostały przyjęte regiony Kłajpedy. Skania dalej będzie uczestniczyć w obradach jako obserwator. Kolejne spotkanie odbędzie się za rok w Schwerinie.

 

Ważne dyskusje

Tegoroczne forum poświęcone było inteligentnym specjalizacjom. Goście zastanawiali się jaka jest ich rola w kreowaniu dynamicznego rozwoju całego regionu Bałtyku Południowego. Oprócz spotkania polityków trwały warsztaty dla młodzieży. Tam dyskutowano na tematy związane z ekologicznym transportem oraz mechanizmami międzynarodowej współpracy przedsiębiorstw. Młodzieżowe postulaty zostały przyjęte i zapisane w rezolucji końcowej.  

 

Założyciele forum docenieni

Forum zostało założone w 2003 roku przez: Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego i Pomorskiego oraz Parlamentów Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Szlezwika- Holsztynu. Na warmińskim spotkaniu zostało to docenione. Cztery samorządy zostały odznaczone orderami zasługi na rzecz forum. W imieniu Sejmiku Województwa Pomorskiego odznaczenie odebrał wiceprzewodniczący sejmiku, Grzegorz Grzelak.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka