Aktualności

Dwa światy – jedna nić. Warsztaty rękodzielnicze, spotkania z prządkami starszego pokolenia oraz ze współczesnymi instruktorkami

Fot. mat. prasowe muzeum

Pamiętacie jesienne wieczory przepełnione miarowym stukotem kołowrotka? Dla młodszych to opowieści o tradycji, która przetrwała już tylko we wspomnieniach. Ale czy na pewno? Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza do udziału w programie edukacyjno-artystycznym Dwa światy – jedna nić. To już trzecie spotkanie i warsztaty przędzenia na wrzecionie i na kołowrotku.

 

W cyklu kilkunastu spotkań od czerwca do listopada 2017 roku uczestniczki poznawać będą tajniki dawnego wiejskiego przędzalnictwa ręcznego – na wrzecionie i na kołowrotku oraz jego współczesną odsłonę – charakter, miejsce w kulturze oraz  możliwości wykorzystania we współczesnym nurcie rękodzielniczym i rekonstrukcyjnym. W ramach programu odbywają się: prelekcje, prezentacje eksponatów, projekcje filmów etnograficznych, warsztaty rękodzielnicze, spotkania z prządkami starszego pokolenia oraz ze współczesnymi instruktorkami, które umiejętność przędzenia wykorzystują w swojej pracy zawodowej.

Po nitce do kłębka uczestniczki śledzić będą  historię tradycji przędzalnictwa od dawnych wieków aż do współczesności oraz możliwości przetwarzania tej tradycji  na potrzeby współczesnej kultury – od wrzeciona do etnodizajnu.

 

 

Dwa światy – jedna nić. Warsztaty przędzenia na wrzecionie i na kołowrotku Justyny Karolczak 

 

 

 

view szablon artykułu