Aktualności

Dwa nowe ambulanse kryminalistyczne już służą policjantom. Ich zakup wsparł marszałek województwa [FILM]

Marszałek Mieczysław Struk wręcza policjantowi kluczyki do nowego wozu. Fot. Aleksander Olszak
Marszałek Mieczysław Struk wręcza policjantowi kluczyki do nowego wozu. Fot. Aleksander Olszak

Są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i zapewniają duży komfort pracy. Mają też oświetlenie zewnętrzne. Dzięki nim ekipy policyjne już na miejscu zdarzenia mogą prowadzić niezbędne analizy. Na zakup pojazdów 350 tys. zł przekazał marszałek województwa pomorskiego.

 

Uroczyste przekazanie do służby ambulansów kryminalistycznych odbyło się 5 marca 2020 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji na Biskupiej Górce w Gdańsku.

 

350 tys. zł na sprzęt

Nowocześnie wyposażone ambulanse kryminalistyczne nie są tanie. Dwa pojazdy kosztowały łącznie ponad 660 tys. zł, a ich zakup sfinansowany był w systemie pół na pół.  –  350 tys. zł pochodziło ze wsparcia udzielonego przez samorząd województwa – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Pojazdy są klimatyzowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt. – Cieszę się, że policja kupuje taki sprzęt. Dzięki naszym wspólnym wysiłkom policjanci mają coraz lepsze warunki pracy. Życzę wam samych sukcesów w diagnostyce zebranych materiałów – podsumował marszałek.

wspólne zdjęcie
Wspólne zdjęcie z marszałkiem Mieczysławem Strukiem. Fot. Aleksander Olszak

Jak są wyposażone ambulanse?

Pojazdy zostały dostosowane do wymagań Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Zainstalowane zostało wielostopniowe oświetlenie LED oraz system ogrzewania. Zabudowa została tak zaprojektowana, aby zapewnić ekipom ergonomiczne warunki pracy, a szafki i półki są dostosowane do rozmiarów skrzynek ze wykorzystywanym sprzętem. Każdy samochód posiada oświetlenie zewnętrzne wraz z agregatem prądotwórczym. Na dachu umieszczona jest platforma, z której można wykonywać zdjęcia  miejsca zdarzenia lub zamontować dodatkowe oświetlenie.

wyposażenie nowych wozów
Wnętrze wozu. Fot. Aleksander Olszak

10 lat współpracy

Pomorski garnizon Policji od wielu lat jest wspierany przez samorząd województwa. – Łącznie w ciągu ostatnich 10 lat przekazaliśmy policjantom ponad półtora miliona złotych – informował Mieczysław Struk. Dzięki tym środkom zmodernizowane zostały budynki policyjne, kupione radiowozy i specjalistyczny sprzęt komputerowy i analityczny, np. do wykrywania narkotyków czy dopalaczy. – Te inwestycje przyczyniają się nie tylko do lepszego komfortu pracy policjantów, ale również do jeszcze większego poczucia bezpieczeństwa wśród Pomorzan – mówił marszałek. Znaczenie wieloletniej współpracy podkreślał również komendant wojewódzki policji w Gdańsku Andrzej Łapiński. – Wsparcie samorządu jest dla nas ważne. Dziękujemy za dofinansowanie zakupu tych dwóch pojazdów. Mam nadzieję, że nasza współpraca na rzecz bezpieczeństwa Pomorzan będzie kontynuowana – powiedział.

view szablon artykułu