Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/82d89b68-b279-4602-8b76-27074531ce1c.jpg Dwa kliknięcia i wiesz, kiedy przyjedzie autobus czy tramwaj. Rozszerzona rzeczywistość i zawsze aktualny rozkład jazdy

Dwa kliknięcia i wiesz, kiedy przyjedzie autobus czy tramwaj. Rozszerzona rzeczywistość i zawsze aktualny rozkład jazdy

Rozkład jazdy i rozszerzona rzeczywistość

Brak tablicy informującej o przyjazdach? To już nie problem. Wystarczą dwa kliknięcia i masz tablicę na smartfonie.

 

ARBus jest bezpłatną aplikacją mobilną, której premiera miała miejsce 25 września 2017 r., a została stworzono przez młodą gdańską firmę Actum Lab. Pozwala na sprawdzenie aktualnego rozkładu jazdy tramwajów, autobusów i trolejbusów na danym przystanku bez konieczności wpisywania jego nazwy oraz kierunku podróży. Dane wykorzystywane w aplikacji pobierane są w czasie rzeczywistym z serwisu Zarządu Transportu Miejskiego.

 

Jak działa wirtualny rozkład jazdy?

W samym tylko Gdańsku jest ok. 1300 przystanków komunikacji miejskiej, a tylko na 116 są tablice pokazujące rzeczywiste czasy odjazdów. wirtualnych tablicach, które wyglądem przypominają te, które można spotkać na dużych trójmiejskich przystankach Teraz taką wirtualną tablicę można mieć w swoim smartfonie na każdym przystanku w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Dzięki aplikacji, można sprawdzić aktualny rozkład jazdy na przystanku bez wpisywania jego nazwy i kierunku podróży. Zasada działania jest prosta – wystarczą dwa kliknięcia. Należy ją włączyć, a następnie skierować kamerę telefonu na znak przystanku autobusowego, trolejbusowego lub tramwajowego. W miejscu znaku wyświetli się tablica interaktywna z aktualnymi czasami odjazdów pojazdów. – Aplikacja wykorzystuje technologię rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality AR) – mówi Mateusz Grzesik, prezes spółki Actum Lab. – Oznacza to, że na obraz z kamery nakładany jest trójwymiarowy model tablicy z aktualnym rozkładem jazdy. Tablica ta, dzięki odwzorowaniu obecnie wykorzystywanych tablic na przystankach, jest bardzo czytelna i intuicyjna. Dodatkowym atutem jest to, że model można wyświetlić niezależnie od tego, czy na danym przystanku rzeczywiście znajduje się tablica z rozkładem jazdy – tłumaczy Grzesik.

 

Skąd pomysł na aplikację?

Actum Lab zainteresował się projektem Otwarty Gdańsk, który udostępnia dane publiczne (jeszcze do niedawna nieujawniane). Postanowili stworzyć aplikację do sprawdzania rozkładu łączącą tradycyjną funkcjonalność związaną z wyszukiwaniem przystanków oraz rzeczywistość rozszerzoną. W ciągu zaledwie półtora miesiąca stworzyli pierwsze tego typu wdrożenie AR. Projekt Otwarty Gdańsk wykorzystuje system Tristar, dzięki czemu udostępniane dane dotyczą rzeczywistego czasu przejazdu z uwzględnieniem ewentualnych opóźnień. – Chcieliśmy zapewnić użytkownikom możliwość sprawdzenia rzeczywistego rozkładu jazdy również w obrębie przystanków, na których nie ma zamontowanych tablic interaktywnych – mówi Grzesik.

 

Jak korzystać z wirtualnego rozkładu jazdy ARBus?

Aplikacja umożliwia sprawdzanie aktualnego rozkładu jazdy na przystanku bez wpisywania jego nazwy i kierunku podróży. ARBus wyświetli rozkład jazdy w Trójmieście z uwzględnieniem opóźnienia tramwaju, autobusu lub trolejbusu. Najbliższe odjazdy wyświetlane są na wirtualnych tablicach, które wyglądem przypominają te, które można spotkać na trójmiejskich przystankach.

 

Atuty aplikacji

Oprócz wykorzystywania modułu AR, wyświetlającego trójwymiarowy model tablicy, możliwe jest wyszukiwanie przystanków, a także dodawanie ich do ulubionych i sprawdzanie czasu przyjazdów w czasie rzeczywistym. Aplikacja pozwala też na sprawdzenie rozkładu jazdy na podstawie danych geolokalizacyjnych. Użytkownicy docenią przyjazny interfejs i intuicyjność działania. Aplikację można ściągnąć z Google Play oraz App Store całkowicie bezpłatnie.

Najważniejsze cechy aplikacji to:

  • rzeczywiste czasy przyjazdów oraz opóźnień,
  • wyszukiwarka przystanków i możliwość stworzenia własnej listy ulubionych,
  • geolokalizacja przystanków komunikacji miejskiej,
  • dane w czasie rzeczywistym dla całego Trójmiasta.

 

Co dalej?

Zamiarem twórców nie było powielanie funkcjonujących już aplikacji komunikacyjnych – oprócz standardowych danych o rzeczywistych czasach odjazdu z poszczególnych przystanków, w aplikacji pojawił się moduł AR. Grupą docelową, jak na razie, są mieszkańcy Trójmiasta. – W przyszłości planujemy dodać opcję wyznaczania trasy. Myślimy również o zaadaptowaniu naszej aplikacji na potrzeby mieszkańców innych miast, które udostępniają podobne dane, jak gdański Zarząd Transportu Miejskiego – dodaje Mateusz Grzesik.

 

Actum Lab
Gdańska firma rozpoczęła oficjalną działalność w lipcu 2016 r. Tworzyli ją trzej założyciele i jednocześnie pracownicy. Po ponad roku pracuje 17 osób. Młodzi ludzie opracowują rozwiązania biznesowe, wykorzystując możliwości, jakie stwarza rozszerzona rzeczywistość. Stworzyli aplikacje m.in. dla branży jubilerskiej, meblarskiej, motoryzacyjnej i dla serwisów AGD. Zrealizowali także projekt dla Lasów Państwowych.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.