Aktualności

Dwa dodatkowe przystanki PKM w Gdyni

Podpisanie umowy na budowę dwóch dodatkowych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdyni
Po podpisaniu umowy. Fot. Tomasz Konopacki/PKM

PKM SA oraz konsorcjum firm Budimex SA i Ferrovial Agroman SA podpisały 22 września 2016 r., umowę na budowę dwóch dodatkowych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na terenie Gdyni. Powstaną one w II połowie 2017 r. W wydarzeniu, które odbyło się w siedzibie PKM SA przy ul. Budowlanych 77, uczestniczyli także przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego, władz Gdyni oraz PKP PLK.

Realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej pierwotnie obejmował budowę do końca 2015 r. wyłącznie 18-kilometrowej linii kolejowej pomiędzy Gdańskiem-Wrzeszczem i Rębiechowem wraz z 8 nowymi przystankami.

Budowa dodatkowych przystanków na istniejącej już linii kolejowej 201 Gdynia – Kościerzyna planowana była dopiero w kolejnym etapie PKM, w ramach nowych środków unijnych dostępnych do 2020 r.

Kiedy jednak udało się uzyskać zwiększenie unijnego dofinansowania projektu PKM z 70 do 85 proc., władze województwa oraz PKM SA wystąpiły do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zgodę na realizację trzech dodatkowych przystanków PKM planowanych na linii 201 – Gdańsk Osowa, Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion – już obecnie, w ramach rozszerzenia I etapu projektu PKM.

Komisja Europejska zgodziła się na to w lutym 2015 r., dzięki czemu przystanek Gdańsk Osowa udało się wybudować już w grudniu 2015 r. Dwa przystanki PKM na terenie Gdyni, ze względu na trudniejszą lokalizację, wymagającą bardziej szczegółowych i czasochłonnych uzgodnień technicznych z PKP PLK (jako zarządcą linii 201), powstaną natomiast w II połowie 2017 r. – czyli trzy lata wcześniej niż pierwotnie planowano.

Więcej informacji na temat planowanych w Gdyni inwestycji PKM oraz wizualizacje przystanków Gdynia Karwiny i Gdynia Stadion można znaleźć na stronie internetowej PKM i profilu na Facebooku.

Zobacz: Podstawowe informacje na temat przystanków PKM w Gdyni

 

Wizualizacja przystanku PKM Gdynia Stadion oraz miejsce, gdzie przystanek powstanie. Fot. materiały prasowe PKMWizualizacja przystanku PKM Gdynia Stadion oraz miejsce, gdzie przystanek powstanie. Fot. materiały prasowe PKM

view szablon artykułu