Aktualności

Dzisiaj zaczynają się dożynki wojewódzkie w Starym Dzierzgoniu. W programie uroczysta msza, konkurs na wieniec i biesiada

Kobieta z wieńcem z kwiatów na głowie
W zeszłym roku dożynki wojewódzkie świętowano w Bytowie. Fot. Facebook/Miasto i Gmina Brusy

W niedzielę, 10 września 2017 r. do Starego Dzierzgonia zjadą rolnicy z całego województwa, żeby dziękować za plony i pomyślne zakończenie żniw.

 

To wspaniała okazja, by podziwiać bogactwo płodów rolnych z subregionów: Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla i Ziemi Słupskiej oraz wyjątkową wielokulturowość Pomorza.

 

Tradycyjny ceremoniał dożynkowy

Święto Plonów rozpocznie Dziękczynna Msza Święta w intencji rolników o godz. 13.00 w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Starym Dzierzgoniu, podczas której poświęcony zostanie chleb i wieńce dożynkowe. Mszę św. celebrował będzie biskup diecezji elbląskiej Jacek Jezierski. Następnie barwny korowód dożynkowy przejdzie na Plac Sportowo-Rekreacyjny przy Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym, gdzie odbędzie się dalszy ceremoniał dożynkowy. Nie zabraknie też biesiady i występów zespołów muzycznych.

 

Konkurs na najpiękniejszy wieniec

Corocznym zwyczajem obchodów Święta Plonów jest Wojewódzki Konkurs na Wieniec Dożynkowy. Wieniec musi mieć kształt korony, a do jego wykonania mogą być użyte zboża, płody rolne, owoce, zioła i kwiaty uprawiane w regionie pomorskim. Wykluczone są elementy plastikowe i sztuczne. Dla zwycięzców przewidziano nagrody finansowe 2000 zł, 1500 zł i 1000 zł odpowiednio za zajęcie I, II i III miejsca.

 

Dożynki Województwa Pomorskiego 2017

  • niedziela, 10 września 2017 r., godz. 13.00
  • plac sportowo-rekreacyjny przy Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym
  • Stary Dzierzgoń

view szablon artykułu