Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/08d66fd0-bcb9-4175-a4ea-9a64b5adebbd.jpg Dokąd zmierza rak na Pomorzu? Konferencja o szlachetnym mieszkańcu naszych rzek i jezior

Dokąd zmierza rak na Pomorzu? Konferencja o szlachetnym mieszkańcu naszych rzek i jezior

Rak szlachetny

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na spotkanie, którego bohaterem będzie rak szlachetny. Sesja popularnonaukowa zorganizowana zostanie w piątek, 8 czerwca 2018 r.

 

Konferencja poświęconą będzie m.in. zagadnieniom ochrony raka szlachetnego na Pomorzu oraz jego kulturowym wyobrażeniom, w tym symbolice raka w muzyce, literaturze i sztukach plastycznych. Przedstawiony zostanie także zakres działania i misja fundacji Astacus astacus.

Jak informuje prezes fundacji Paulina Pinewska, populacja raka szlachetnego (łac. Astacus astacus) na Pomorzu znajduje się na granicy wymarcia: – Raki, które obserwujemy w naturalnym środowisku to w ponad 90 proc. przedstawiciele raka pręgowatego, który został przywieziony do Polski pod koniec XIX wieku z Ameryki Północnej. Ten inwazyjny gatunek, ze względu na swoją specyfikę i raczą dżumę, której bardzo często jest nosicielem, skutecznie wypiera nasz gatunek rodzimy. Jest to oczywiście tylko jeden z czynników, które wpływają na to, że tracimy raka szlachetnego z naszych wód. Staramy się temu przeciwdziałać.

 

„Rak na wspak – motyw raka w kulturze i naturze”

  • 8 czerwca 2018 r., piątek, godz. 10.00-14.00
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
  • ul. Zamkowa 2a
  • Wejherowo
  • wstęp – wolny

 

W programie m.in.:

  • Rak szlachetny – klejnot kaszubskich wód. Historia, teraźniejszość, przyszłość…? (prof. Przemysław Śmietana, Uniwersytet Szczeciński)
  • Od raka do krokodyla – motyw zwierząt „wodnych” w pieśni kaszubskiej (Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum PiMK-P w Wejherowie)
  • Praktyczne aspekty restytucji raka szlachetnego na jeziorze Sominko w powiecie kościerskim. Refleksje i spostrzeżenia przedsiębiorcy oraz inwestora (Marek Theus)
  • Dokąd zmierza rak? Motyw raka w twórczości Gűntera Grassa (dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, Uniwersytet Gdański, Instytut Kaszubski w Gdańsku)
  • Martwa natura z rakiem – przyczynek do rozważań nad sztuką niderlandzką  XVI i XVII w. (Benita Grzenkowicz-Ropela, Muzeum PiMK-P w Wejherowie)
  • Rak i świat wodny w obrzędowości i kulturze kaszubskiej (Roman Drzeżdżon, Muzeum PiMK-P w Wejherowie)

 

Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.